"CHAZAR" IN DRIE DELEN OVER WATER NAAR RUSLAND De "Chazar" is weg. Een spectaculair karwei is voorbij. Voor zover bekend is het niet eerder vertoond, dat een booreiland uit drie stukken is opgebouwd, maar de werven Gusto en Wilton- Fijenoord hebben dan toch deze primeur in de wacht gesleept. Drie delen hebben vrijdagavond 25 augustus de tocht van Schiedam naar het verre Rusland gewaagd met als uiteindelijk reis doel: de Kaspische Zee. Drie Sovjet-slepers waren naar Holland gekomen om de „werkstukken" op te halen. Kapitein Koz- lov - die het commando over de sleepexpeditie had - en zijn mannen vertrokken een dag later dan de bedoeling was: een Engels schip had donderdag één der zijpontons enigszins bescha digd. De reparatie hiervan was snel geklaard en had nauwelijks enige invloed op de opleverings termijn, aangezien de werven het zelfheffend platform ongeveer twee weken eerder gereed hadden, dan zij contractueel verplicht waren. Indruk De Russische sleepboten moeten op de Nieuwe Waterweg enige indruk hebben gemaakt: niet door hun lijn, nee dat zeker niet. Maar de hamer en sikkel op de rode band op de schoorsteen ziet men niet elke dag. Verder waren de slepers een beetje lomp om te zien, doch wel degelijk en sterk. En dat blijken zij ook wel, want in de reis zat al direct na de start een goede vaart. Of het in de aanmoedigingen zat van de Russen aan boord van de „uitwuivende" Spido-boot valt niet te zeggen, maar er zat flinke beweging in de schepen, die assistentie kregen van Neder landse slepers. Deze hielpen tot bij Hoek van Holland. Omstreeks 6.30 uur vertrok de eerste sleper. Het was de "Marksist" met het middenponton, dat werd gebouwd bij W.F. Spoedig hierna volgden de twee bij Gusto gebouwde zijpontons. De Rus sen riepen onverstaanbare kreten naar elkaar en zwaaiden, bemanningen van voorbij varende schepen keken nieuwsgierig toe en boven in de lucht cirkelde een vliegtuig voor foto-opnamen. "No talk" Aan boord van de Spido-boot bewogen de Rus sen zich aanvankelijk onwennig en opmerkingen als "No talk" en "Moeilijk praten" waren sche ring en inslag, maar met behulp van tolken werd de taalbarrière snel uit de weg geruimd en werd de toenadering allerplezierigst. Nog in oktober zal het transport de 5.000 km lange sleepreis moeten hebben voltooid. Haast is geboden in verband met de naderende winter in de Sovjet-Unie. Immers, de tocht gaat via de Oostzee en de binnen-wateren naar de Kaspische Zee. En, ijsgang kan men daarbij niet gebruiken. Na aankomst worden de drie delen op een Rus sische werf door lassen tot één geheel gesmeed. Ook worden de nu nog korte draagpalen ver lengd tot 94 meter lang. De secties voor deze draagpalen zijn al verzonden. Nederlandse tech nici zullen bij dit werk aanwezig zijn. Wanneer dit werk is gedaan, zal de "Chazar" berekend zijn op werk tot in 60 meter diep water. De afmetingen zijn: 50,50 m lang 45,00 m breed 7,25 m holte. Ruimten Het bij ons gebouwde midden-ponton bevat on der andere de volgende ruimten: machinekamer met dieselgeneratoren cement pompkamer 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 3