DE MONTAGE VAN 24 ELEKTRO-HYDRAULISCHE DEURBEWEGINGSINRICHTINGEN VOOR DE SCHUTSLUIZEN IN HET VOLKERAK In ons nummer van maart 1966 hebben wij u een en ander verteld over de levering aan Rijkswaterstaat van 24 elektro-hydraulische deurbewegingsinrichtingen voor de schutsluizen in het Volkerak door de Machine- en Apparatenfabriek "Fijenoord" te Schiedam. Wilfijn Constructie Maatschappij heeft inmiddels de montage van deze bewegingsinrichtingen uitgevoerd en het gehele werk wordt eerstdaags bedrijfsklaar opgeleverd. In „Beeld en Woord", het personeelsorgaan van Bronswerk- Fijenoord, lazen wij een en ander over deze montage en wij maken gaarne gebruik van tekst en foto's om u nog iets van dit interes sante werk te laten weten. Op foto 1 ziet u de deuren van sluis I aan de Volkerakzijde. Op de foto is duidelijk te zien dat de deuren tijdens de montage periode aan elkaar zijn beves tigd om te voorkomen dat door de zuiging van het water (het open water helemaal linksbo ven op de foto veroorzaakt een sterke stroming in de sluis) de sluisdeuren tijdens de montage zullen bewegen. Elke serie slui zen bestaat uit twee vloed- en twee eb-deuren. Rechts op de voorgrond is een van de 24 zuigerstangen zicht baar, die door middel van een buffer aan de sluisdeur zijn be vestigd. Deze buffer dient om te voorkomen dat door golfsla gen of op andere wijze de druk in de cilinder plotseling tot ex treme waarden kan oplopen. De buffer zelf bestaat uit een pak ket schotelveren, gemonteerd in het bufferhuis. Bij het sluiten of openen van de deuren worden - als de deuren hun eindstand hebben bereikt - deze schotel- veerpakketten een bepaalde mate ingedrukt. Men noemt dit het opladen van de buffer. Werking bewegingsinrichtingen Het hydraulische systeem van de bewegingsinrichtingen gaat in het kort als volgt in zijn werk. Als de bedieningsman op de knop 'sluisdeuren open' of 'sluisdeuren dicht' drukt, start de hoofdpomp. Deze hoofd- pomp loopt onbelast aan via een elektrisch te blokkeren overstortklep. Is de pomp een maal op toeren, dan wordt de overstortklep elektrisch geblok keerd en begint de pomp via elektrisch-hydraulisch bekrach tigde regelschuiven olie te le veren en druk op te bouwen aan de gewenste kant van de zuiger in de cilinder. Circa 130 mm vóór het einde van de slag drukt de zuiger een stuurklep in, waardoor een zgn. krachtigd. Van de deur, die het vóóreindschakelaar wordt be- eerst in deze zgn. vóóreindstand komt, wordt door het bekrach tigen van de vóóreindstandscha- kelaar de olietoevoer naar de cilinder door middel van een elektrisch bekrachtigde schuif geblokkeerd, waardoor de deur stopt. Pas als de tweede deur dezelfde vóóreindstand heeft bereikt, wordt van de eerste deur de olieblokkering opgehe ven en gaan de twee deuren samen met een tot 1/5 geredu ceerde snelheid verder, wat wordt bereikt door verkleining van de oliedoortocht. Aan het einde van de slag drukt de zui ger een tweede stuurklep in, die een eindschakelaar bekrach tigt, waardoor de hoofdpomp stopt. Een aantal overstortklep- pen beveiligt het gehele sys teem tegen overbelasting. Foto 1. De deuren van sluis 1 aan Vol kerakzijde. De deuren zijn aan elkaar bevestigd om tijdens de montage te voorkomen dat deze zullen bewegen. 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 5