SYNTHESE RADIOTELESCOOP WESTERBORK Declinatieconstructie voor derde spiegel. Hijsen van reflector. In voorgaande nummers hebt u kunnen lezen over de Synthese Radiotelescoop Westerbork, en meer in het bijzonder over de achtergronden, enz. van dit project. In dit artikel zullen we het over de montage hebben. In de zomer van 1966 begon Wilfijn Constructie Mij in Schiedam met het inrichten van de door de opdrachtgever ter beschikking gestelde mon tagehal. In deze hal zijn de mallen opgesteld, waarin de hoofdonderdelen voor de telescopen - poolashuis, declinatieconstructie en reflector - worden geassembleerd. Na maanden van uiterst zorgvuldig meetwerk, waarbij nauwkeurigheden van tiende millimeters over overstanden tot 25 meter moesten worden bereikt, werden de mallen goed bevonden om met de montagewerkzaamheden te beginnen. Na het overwinnen van de kinderziekten kwam het samenstellen van de hoofdonderdelen op gang. Nu reeds verschillende onderdelen zijn sa mengesteld, verloopt dit min of meer automatisch. De eigenlijke buitenmontage kon beginnen nadat de fundatieplaten op de betonfundaties waren af gesteld. De nauwkeurigheid waarmee een en an der moest gebeuren is 1 a 2 mm op 144 meter. Op de fundatieplaten wordt de onderbouw opge steld, waarbij met behulp van de zgn. dummy poolas de systeempunten voor de beide poolas- lagers tot op ca. 2 mm nauwkeurig in de ruimte worden afgesteld. Nu 7 onderbouwen opgesteld staan zijn de problemen van de eerste vergeten, maar dat ze er geweest zijn, is zeker. Na het op stellen van de onderbouw worden achtereenvol gens het poolashuis en de declinatieconstructie op de plaats gebracht. Vervolgens wordt het contragewicht aan het pool ashuis bevestigd. Het contragewicht wordt in een later stadium ge vuld met bijna 30 ton schroot beton voor de ba lancering om de poolas. De balancering om de declinatie-as wordt verkre gen met ca. 9 ton schroot beton, dat in het kwa drant van de declinatieconstructie wordt aange bracht. Als laatste hoofdonderdeel wordt de reflector in- gehesen. Hoewel dit geen ingewikkelde hijsma noeuvre is, is het in verband met de grote kwets baarheid een secuur karwei. Vóórdat de reflector wordt ingehesen, wordt daar in de antenne-ondersteuning gemonteerd. Vooral deze handeling moet met de uiterste voorzichtig- 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 16