„twist Laatste fase: inbrengen van declinatieconstructie. heid gebeuren, omdat zelfs een boutje of moertje dat valt, het gaas van de facetten kan bescha digen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, om de ca. 20 ton zware hoofdonderdelen met behulp van 2 kranen in te hijsen. Om het gecompliceerde sa menspel van 2 kranen tijdens de ingewikkelde hijsmanoeuvres te voorkomen, werd al spoedig overgegaan tot het hijsen van de hoofdonderdelen met één grote kraan. Deze kraan komt om de 5 weken op het bouwterrein, voor het inhijsen van een poolashuis, een declinatieconstructie en een reflector, zodat tijdens iedere hijsperiode een te lescoop gereed komt. Begin november 1967 waren 3 telescopen gereed. De andere 9 telescopen moeten dus in 9 X 5 45 weken gereed komen. Al met al is de bouw van de Synthese Radioteles coop Westerbork een project, waarbij het aankomt op vakmanschap en goede samenwerking. Vooral wat betreft de weersomstandigheden is een ze kere dosis geluk nodig. De wind kan al gauw roet in het eten gooien. Het gaat ten slotte om het bouwen van meetinstrumenten, en het minste of geringste stootje kan betekenen, dat het betref fende onderdeel voor controle terug moet naar de montagehal. Omdat de assemblagemallen constant bezet zijn, zouden daardoor grote stagnaties en verschuivin- De gemonteerde radiotelescoop. gen in het programma worden veroorzaakt. Dat de grote zorgvuldigheid waarmee in alle fa sen van het project is gewerkt haar vruchten af werpt. blijkt uit het feit, dat tot nu toe alle on derdelen, die voor het eerst in de telescoop op elkaar komen, zonder problemen pasten. De 11e en de 12e telescoop worden geplaatst op wagens, die op een railbaan van 300 meter lang verrijdbaar zullen zijn. De railbaan, die in verband met de nauwkeurig heid, bij wijze van spreken m.b.v. een micrometer wordt gelegd, is reeds gedeeltelijk klaar. Het ontwerp van de wagens is vrijwel gereed, waarna de machinefabriek met de fabricage kan beginnen. Het monteren van de wagens op het bouwterrein is gepland in mei 1968. De drie gemonteerde radiotelescopen. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 17