7\'f WEG VRIJ? DAN PAS VOORBIJ! i U/EG n vrij iyïAO1 DAN optreden tussen u en de door u vroeger bezochte Technische School. Er is ons een groot aan tal kaartjes ter beschikking ge steld, die wij u op verzoek gaarne toezenden. In het volgende nummer van het Wilton-Fijenoord Nieuws zul len wij u meer vertellen over Een Eeuw „De Technische School". Valk. Een automobilist die gaat inhalen stelt zichzelf en in niet mindere mate zijn medeweggebruikers aan grote risico's bloot. De inhaalmanoeuvre omvat een complex van handelin- ZWARTE ZES richtingaanwijzer^j uitschakelen als W 2ijdelingse verplaat sing voltooid is. DUS HIERy M/'/ DE SPIEGELS VAN UW AUTO ZIJN ER NIET VOOR NIETS! gen, die allemaal op foutieve wijze kunnen worden uitgevoerd. Uit de ongevallenregistratie van Rijks- en Gemeentepolitie over 1966 is geble ken, dat alle inhaalfouten samen ge nomen 11,8°/o van 2,862 ongelukken op de autosnelwegen hebben ver oorzaakt. (Uit Zwitserse en Duitse statistieken blijkt dit type ongeval 12% te bedragen op een totaal van 375.979 ongelukken). Wordt onder scheiden naar de soort fout, dan blijkt in 5,7% van de ongevallen de oorzaak te zijn dat naar links wordt uitgeweken om te gaan inha len op het moment dat de inhaler zelf wordt ingehaald. De gevaarlijke situaties die hierdoor ontstaan, kun nen zonder meer voorkomen worden wanneer men een juist gebruik maakt van de op en in de auto aan wezige spiegels. Eerste zorg is daarbij dat deze goed gesteld zijn en wel zodanig dat binnen- en bui tenspiegel elkaar aanvullen. In de buitenspiegel moet tevens te zien zijn of er zich verkeer naast de auto bevindt. Aan de hand van de „spiegelbeelden" kan de automobi list zich ervan overtuigen of hij zon der gevaar of hinder voor andere weggebruikers kan gaan inhalen. Is de weg voor, opzij en achter vrij, dan moet sinds 1 januari de be stuurder een teken met zijn richting aanwijzer geven. Is de zijdelingse verplaatsing voltooid - dus is men naast de in te halen auto gekomen - dan dient de richtingaanwijzer uit geschakeld te worden, ook al blijft men links rijden voor het inhalen van meerdere auto's. Bij het weer naar rechts gaan geldt de verplich ting van richting aangeven niet. Overigens mag het richting aange ven op zich nooit als garantie voor veilig inhalen worden beschouwd. Het snelheidsverschil tussen inhaler en voorligger moet op zijn minst 20 km zijn, wil de lengte van de inhaalweg redelijk blijven. Een bestuurder die ingehaald wordt, moet in staat zijn alles wat achter hem gebeurt - dus inhaalmanoeu vres - waar te nemen. Dat geldt ook voor beladen vrachtwagens, waarvan de berijders volledig zijn aangewe zen op het uitzicht in de buitenspie gels. Om méér uitzicht te verkrijgen op het links achter hen gelegen weggedeelte, willen vrachtwagen chauffeurs die een brede lading hebben, nogal eens even naar links sturen. Het linker voorwiel van vrachtauto's in het oog houden is een belangrijk punt voor bestuurders van personenauto's. Temeer, omdat zij er altijd op bedacht moeten zijn dat een voertuig dat wordt inge haald, toch naar links kan uitwijken. Het inhalen van een auto die op de rechter rijstrook met een hoge snel heid op een aanzienlijk langzamer rijdende auto inloopt, kan een ge vaarlijke situatie doen ontstaan. De bestuurder van dit laatste voertuig kan hierdoor in een bijzonder moei lijke situatie gebracht worden - hij rijdt in een fuik - waaruit hij zich slechts door een „noodremming" kan redden. Wat men dus nooit moet doen is: plotseling uit een file breken. Bovendien is het ook voor het in voegen van inhalende auto's van belang om voldoende afstand te houden op de autosnelweg. Daar door is het ook mogelijk plotseling af te remmen of te stoppen zonder het gevaar van slippen, kettingbot singen, etc. Een vuistregel voor af stand houden is: de minimum veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van de snelheid. Bij 80 km dus minstens 40 meter vrijhouden. Bij druk vakantie- en weekendver keer verliezen autosnelwegen hun eigenlijke karakter en lenen deze zich niet meer voor snel rijden. De verstandige automobilist zal zijn snelheid en de afstand tot de voor ligger dan aanpassen aan de ver hoogde verkeersintensiteit. Domweg inhalen is in zo'n situatie onverant woord. Onbekendheid bij verkeerspleinen eri -rotondes maakt dat vele vakan tiegangers pas op het laatste mo ment naar links uitwijken om voor te sorteren. Met een dergelijke si tuatie dient voortdurend rekening te worden gehouden. 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 20