„RIG 14" De fabricage van dekhuizen voor een boorplatform in de Noordzee voor Rimrock Tidelands Inc. Voor velen uwer was de overzichtsfoto in het augustusnummer het eerste nieuws over de bouw van volledig ingerichte transportabele dekhuizen voor een vast boorplatform in de „Noordzee". „Packages" zeggen de Amerikanen. Het gehele arrangement werd door de tekenka mer ontwikkeld in nauwe samenwerking met de technici van Rimrock. De kiem bestond in een hoeveelheid apparatuur afkomstig van een landinstallatie, die in de loop van het vorig jaar uit Noord-Afrika op de werf arriveerde. Het bruikbare deel hiervan werd gerevideerd en vormt nu met nieuwe werktuigen het ingewand der dekhuizen. De dekhuizen zelf werden zó ontworpen, dat ze bij een zo klein mogelijk eigen gewicht, doch vol ledig uitgerust, in staat zouden zijn aan hijsogen te worden opgetild. Onder dit heffen wordt ook begrepen het in volle zee overplaatsen van een transportponton naar het zich boven de zeespie gel verheffende boorplatform. Het grootste dekhuis met afmetingen 20 X 10 X 10 m wordt bekroond met een helikopterdek. Het bevat in de bovenste twee verdiepingen ac commodatie voor 58 bewoners. Op het dek eronder zijn twee stoomketels, een verdamper, de wasserijmachines en nog enkele andere apparaten opgesteld. Van het naastliggende dekhuis bestaat de onder helft uit water- en brandstoftanks. Het bovendeel vormt met zes generatorsets de energiecentrale. De derde kist, even groot als de tweede, wordt het dichtst bij de boortoren geplaatst en bevat daarom de meest direkt op de boortechniek ge richte apparatuur. U weet misschien, dat bij het boren tot op hon derden meters diepte modder wordt gebruikt voor het „smeren" van de boor en voor het transport van het „boorsel" naar boven. Deze modder wordt continu van boorsel (zand, stenen, gas) ontdaan en weer gebruikt. De zuivering van de modder vindt plaats in en aan de mudtank, een lange bak met afmetingen van 23 X 3,5 X 3 m welke eveneens door ons werd gebouwd en ingericht. Bij de boorwerkzaamheden is ook cement nodig. Voor het transport van het cement worden pom pen gebruikt die 1000 atmosfeer druk opleveren. Onmiddellijk nadat de opdracht was geboekt wer den de werkzaamheden in de scheepsbouwloods met grote voortvarendheid ter hand genomen en spoedig verrezen op Helling 6, waarvan nog slechts kort daarvoor de „Westerkerk" te water was gegaan, de wonderlijke grauwe bouwsels weldra tot aan de nok volgeperst met machine rieën, pijpleidingen, elektrische kabels en appara tuur. Hoger op de helling verhief zich de bijna 70 t we gende mudtank, die met de tijdelijke houten over kapping veel weg had van een Oosterse tempel. Vele W.F.-medewerkers konden een glimlach nau welijks onderdrukken bij het lezen van het op schrift „Chinees-Indisch Restaurant In prettige samenwerking tussen de Wiltonezen, onze Onderaannemers en de technische staf van Rimrock met hun „rough necks" werd het eind stadium bereikt - de beproevingen. De gehele installatie was inmiddels naar het on dereind van de helling geschoven en stond opge steld op dezelfde wijze als later op het platform in de Noordzee. Van boven naar beneden de drie eerder genoem de „packages", nu stijf tegen elkaar aan, vervol gens de z.g. substructure met daarop de boor- vloer, ernaast, in langsrichting van de helling, de mudtank. Deze laatste, ontdaan van het houten dak, had zijn romantisch aanzien verloren. Onder het op hoge stoppings opgestelde „Rig 14" transformeerde het kwistig stromende koelwater de helling in een rijstveld in de natte moesson. Gedurende het laatste weekeinde was het hemel- in plaats van koelwater, dat de bevloeiing ver zorgde. Op maandag 6 november ging - ondanks een he vige wind - alles „scheep" op een drijvende pon ton van Brown Root. De delen werden na el kaar naar het ondereind van de bouwplaats, hel ling 6, gesleed, daarbij in bedwang gehouden door twee lieren. Een grote drijvende bok met een hefvermogen van 50Ö ton pakte de „packages" één voor één bij de oren en plaatste ze resoluut op de ponton. Het grootste gewicht bedroeg dan ook ,,maar" 225 ton. Een mooi karwei was hiermede voltooid. De afde ling Nieuwbouw had er smul in, zowel in de voor bereiding als in de uitvoering! Veel succes "Rig 14". (Zie de foto's op pagina 2 en 3) 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 3