BOUWNO. 793 „TEXACO ROTTERDAM" werken als de omstandigheden daartoe aanlei ding geven. Dit laatste doet zich veelvuldig voor bij de bouw van de grote objecten, zoals boor eilanden. Opdrachtgevers van deze objecten vragen gewoonlijk een zeer korte levertijd en dan kan het van veel belang zijn, dat de scheeps bouwers de handen ineen slaan en hun geza menlijke capaciteit voor de bouw beschikbaar stellen. In zulke gevallen is Scheepsbouwbelan- gen een natuurlijk ontmoetingspunt, waar deze samenwerking tot stand wordt gebracht. Zo zijn de meeste booreilanden, die de laatste jaren in Nederland zijn gebouwd, door een combinatie van werven vervaardigd. Wij noemen: het diep-drijvende booreiland Transworld rig 58, gebouwd voor de Kerr-McGee Corporation in samenwerking tussen de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij., Van der Giessen - De Noord, P. Smit Jr. en Wilton-Fijenoord; het diep-drijvende booreiland Sedco 135 D, door de Rotterdamsche Droogdok Mij. ge bouwd voor de South-Eastern Drilling Co. met hulp van Wilton-Fijenoord en P. Smit Jr.; het Russische zelfheffende booreiland Cha- zar, gebouwd voor de Russische regering in samenwerking tussen Werf Gusto en Wilton- Fijenoord; het diep-drijvend booreiland Sedneth I, dat dezer dagen door de Rotterdamsche Droog dok Mij. zal worden opgeleverd aan de Ne derlandse Zeeboormij. en dat is gebouwd met bijdragen van de Kon. Mij. "De Schelde", Van der Giessen - De Noord, P. Smit Jr. en N.D.S.M.; het zelfheffend booreiland Sedneth II, thans in aanbouw voor dezelfde opdrachtgever, in samenwerking tussen Werf Gusto en de Rot terdamsche Droogdok Mij. Zo hebben de scheepswerven, aandeelhouders van Scheepsbouwbelangen, zich de laatste jaren voorbereid op de ontwikkeling van de offshore activiteiten in de wereld. Door deze scheepswer ven gebouwde booreilanden zijn aan het werk in de Perzische Golf, op de kust van Senegal, op de kust van Cabinda, waar onlangs een groot olieveld is ontdekt, op de kust van Nigeria en weldra in de Caspische Zee. Nu eindelijk concessies uitgegeven zullen wor den voor de exploratie van het Nederlandse con tinentale plat op de Noordzee, staat deze groep scheepswerven gereed om met haar ervaring op dit gebied een grote activiteit te gaan ontplooien. Het nieuwe diep-drijvende ontwerp Norrig-5 vraagt naast het reeds bekende zelfheffende Pen tagon daarbij de volle aandacht. De aan de noordzijde van het bouwdok in aan bouw zijnde 22.000 tons tanker groeit gestadig. Zoals op bijgaande foto's is te zien werd op 3 ok tober 1967 het onderste deel van de voorpiek inklusief de buib geplaatst. Begin november was het voorschip geheel opge bouwd, en voor wat het onderwatergedeelte be trof, afgelast, zodat met de voorbereidingen voor het plaatsen van de tandwielkast en ketels kon worden begonnen. Er was nl. besloten, dat in ver band met het inwendig stralen en konserveren van de ladingtanks het schip zo lang mogelijk droog zou blijven staan. Om nu de werkzaamheden in de machinekamer niet nadelig te beïnvloeden moesten de tandwielkast en de ketels in het bouwdok met de bok geplaatst worden. Hiertoe moest het bouwdok gevuld worden en wel zoda nig, dat de bok zonder gevaar zou kunnen ma noeuvreren. Om zo weinig mogelijk risico's te lo pen is na het binnenvaren van de geladen ponton en de bok de bouwdokdeur weer geplaatst en het dok opgepompt tot 1 voet boven normaal hoog water. Om te voorkomen dat het in aanbouw zijnde schip zou gaan opdrijven is het met dienst- water geballast en wel in die ruimten, die reeds 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 8