een hot process softener; vier filters; drie ionenwisselaars; een ops!ag(buffer)tank en leidingwerk. De hot process softener bouwde men bij Bronswerk-Fijenoord-Chemiebouw (Velsen). Het is een kolossale ketel, die met bordessen, kooi- ladders en poten een totaal gewicht krijgt van ruim 8d ton. De hot process softener is opge bouwd uit drie delen. Het bolsegment en de on derste conus zijn in de grote hal gebouwd; de beide rompen en de twee binnenconussen op de vlakvloer voor de grote hal. Onder de portaal kraan zette men de samenbouw voort; de bor dessen, kooiladders en poten werden gemon teerd. Alle lasnaden zijn 100% geröntgend onder keur A.I.B. (Belgisch keuringsbureau). De hot process softener heeft twee functies. In eerste instantie is dat het verminderen van de tijdelijke hardheid van het water en het reduce ren van het Si-gehalte van het water en daarna het ontgassen (verwijderen van stikstof en zuur stof) van het ontharde water. De hot softener werkt op een druk van 0,7 ato en een tempera tuur van 115° C en verbruikt bij een voeding van ruw water van 220 m3 per uur ca. 42.500 kg ver zadigde stoom. Na de eerste fase gaat 260 m3 naar de vier filters. Deze filters hebben niet de gebruikelijke zandlagen maar een antraciet vul ling van verschillende korrelgrootte. Bij 115° C lost namelijk een deel van het zand in water op en antraciet doet dit niet. Achter de filters vinden we de drie ionenwisse laars, die dienen om de blijvende hardheid van het water te verlagen door magnesium en cal cium te binden. Na verloop van tijd, als de hars in de wisselaars is verzadigd met bovengenoem de ionen, worden ze geregenereerd met keuken zout en weer volledig actief. Het gaat hier om een geheel gesloten circuit. Het conische onderstuk met de slibafvoerpijp wordt door de portaalkraan met assistentie van de mobiele kraan recht voor de hot softener gebracht, 't Was weer een 'stukje' van ruim 6Yi ton. Weer ontdaan van alle 'versierselen' wordt de verticaal gebouwde hot softener met behulp van drie zware kraanwagens in horizontale stand op speciaal hiervoor vervaardigde 'mosterdpotten' neergelaten. Het water, dat door de filters en de wisselaars spoelt, wordt teruggevoerd naar de hot process softener in een van de compartimenten. In de laatste fase wordt 170 ton water teruggevoerd naar de ontgassingszone. Met 59 ton terugge voerd condensaat en 10 ton verzadigde stoom geeft de hot process softener een totaal van 240 ton ketelvoedingswater per uur. Ruw water heeft een tijdelijke en een blijvende hardheid. De tijdelijke hardheid wordt gevormd door bi-carbonaten. In de hot process softener worden met behulp van kalkwater en magnesium- hydroxyde deze bi-carbonaten afgebroken in en kelvoudige carbonaten. Kalkwater verlaagt de al- kaliteit van het water. Nevenfunctie van het mag- nesium-hydroxyde is dat het een vlokvormende werking heeft. Hierdoor ontstaat halverwege de onderste conus een sliblaag. Deze sliblaag ver laagt dus in samenwerking met het magnesium- hydroxyde het Si-gehalte van het water. Een ge deelte van het slib wordt continu rondgepompt. Hierdoor wordt de chemische reactie ingeleid en de vlokvorming bevorderd. Elk half uur wordt een gedeelte van het slib automatisch afgespuid. Het ontgassen bereikt men door het water in te genstroom met stoom in contact te brengen. De vrijgekomen gassen worden doorlopend afge voerd. Twee maanden ingelopen Het werk is tot nu toe zeer vlot verlopen. Bronswerk-Fijenoord International levert het ge hele project twee maanden eerder op dan was overeengekomen. Zeker kan dit als een prestatie op zich worden beschouwd. Twee maanden in lopen op de elf die de gehele installatie zou vergen! (Ontleend aan „Beeld Woord", december 1967). 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 11