reet met de toestand van het wegdek samenhangen, is mist ook een vorm van weersgesteld heid die van invloed is op het aantal verkeersongevallen. Mist heeft een remmende werking op het verkeerstempo en op inhaal manoeuvres, waardoor relatief het aantal ongevallen bij mist gering is. Uit een onderzoek in Duitsland (Baden-Würtemberg) is gebleken dat mist en nevel speciaal in de maanden oktober, november en januari ongevallen veroorzaak ten. In Frankrijk bleek het per centage autobotsingen op krui singen bij mist aanzienlijk lager (29,2 dan bij goed weer (52,5%); daarentegen op de we gen zélf aanzienlijk hoger (70,8%) dan normaal (47,5%). Bij mist dient men zijn grote licht te ontsteken en niet slechts de stadslichten. Voorts is het zaak kalm te rijden met een niet te hoge snelheid en ruime af stand tot een voorganger te be waren. Extra attentie is geboden on der viaducten (waar de gladheid van de nacht nog niet kon wor den weggesmolten door de zon), bij bushaltes (door olie op het wegdek), op tramrails e.d. Automobilisten doen er ver standig aan in herfst- en winter tijd de waarschuwingen via radio over de gesteldheid van de weg ter harte te nemen, of hierna bij de betreffende informatiedien sten te informeren. Voor grote afstanden is het be slist geen onverstandige daad de trein te nemen, zeker wanneer ervaring in het rijden bij slecht weer en gladheid ontbreekt! Voorkom de slip. Het vermijden en opvangen van een slip vraagt vaardigheid en praktische oefening. Om als auto mobilist enigermate paraat te zijn bij najaars- en winterver- keer, adviseren KNAC en Ver bond voor Veilig Verkeer iedere automobilist onderstaande re gels in acht te nemen: Hoe groter de kracht is die ineens wordt toegepast om een wiel te versnellen, te vertragen of van richting te doen verande ren, des te groter is de kans dat dit wiel gaat slippen. Anders gezegd: Vermijd bruuks optrek ken, evenals sterk remmen of scherp sturen. en vooral ook voor de juiste bandenspanning. Direct hiermee verband houden de schokbrekers. Veel automo bilisten menen dat schokbre kers dienen om comfortabel te kunnen rijden. De belangrijkste taak van de schokbreker bestaat echter uit het in stand houden van het contact tussen band en wegdek. Zij zijn het die moeten zorgdragen dat de wielen geen ongewenste uitstapjes maken en het wegdek verlaten. Het is natuurlijk denkbaar dat men toch door een of andere oorzaak in moeilijkheden komt. In dat geval: hoofd koel en voe ten warm; ofwel: Blijf kalm, rem niet, ontkoppel en stuur snel in de richting waar u heen wilt. Kies op gladde wegen altijd de hoogste versnelling die voor het toerental van de motor toelaat baar is. Hierdoor wordt de kans op overdosering voorkomen. - De banden hebben een be langrijke taak; des te groter hun 'greep' op de weg des te min der de kans op een slip. Dus: Draag zorg voor goede banden Het verdient aanbeveling om zorg te dragen dat de wielen goed zijn uitgelijnd. - Bekende gladde wegen zijn beregende, besneeuwde en be ijzelde wegen. Minder bekend is dat los zand of grind formidabele slips in de hand kunnen werken. Schenk aandacht aan de toe stand van het wegdek; let op be schaduwde plekken op zonnige winterse wegdekken, op betegel de oversteekplaatsen, op tram rails en verandering van het wegdek, bijvoorbeeld van asfalt of beton in klinkers of keien en op- en afritten van bruggen. 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 18