Haringbuis en vishoeker Oude scheepsmodellen in visserijmuseum 3-mastbuis In het Museum voor de Neder landse Zeevisserij aan de Westha- venkade 45 te Vlaardingen be vinden zich momenteel twee bij zondere scheepsmodellen. Het zijn modellen van een haringbuis en van een vishoeker afkomstig uit de Grote Kerk van Maassluis. De scheepjes behoren bij het zogenaamde visserijbord dat in de kerk is opgehangen. Het bord draagt 1649 als date ring en men neemt aan, dat de modellen eveneens ruim drie honderd jaar oud zijn. Tot 1850 hadden de schepen hun vaste plaats op een uitstekende richel van het bord en na een paar verhuizingen binnen de kerk hebben ze de laatste twintig jaar op het koorhek gestaan. Er bestaan meer „kerkschepen" en zoals gewoonlijk maken ook de Maassluisse modellen een tamelijk primitieve indruk. De waarde ligt in de ouderdom en dit maakt dat ze tot over onze landsgrenzen bekend zijn. Voor al de buis is interessant. Het tuig van dit type schip heeft in de loop der eeuwen verschil lende veranderingen ondergaan en van de 17e eeuwse driemast buis is betrekkelijk weinig be kend. Het visserijmuseum vindt het daarom verheugend dat de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Maassluis de schepen voor korte tijd in bruik leen heeft willen afstaan. Enkele defecten aan het tuig zijn in het museum hersteld. De schepen komen zelden buiten de kerken daarom is deze gelegenheid be nut beide modellen aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. Met behulp van beschrijving, opmeting en fotografie werden alle bijzonderheden vastgelegd en in tekening gebracht. Zo doende zullen deze unieke maar kwetsbare modellen misschien wat minder onvervangbaar zijn, wanneer ze hun hoge plaats in de kerk weer hebben ingeno men. Dat deze schepen uniek zijn be wijzen ook de modellen die er van nagemaakt zijn. In het begin dezer eeuw heeft o.a. de heer De Groot, een Maassluisse kui per, zowel van de buis als van de hoeker een getrouwe kopie gemaakt die door het Scheep vaart Museum in Amsterdam aangekocht zijn. Deze beide mo dellen staan nu ook tijdelijk in Vlaardingen. Het Museum voor de Nederland se Zeevisserij heeft rondom deze schepen een tentoonstel ling ingericht onder de titel: MA-1649 - De scheepsmodellen uit de Grote Kerk van Maassluis. Geopend vanaf 22 februari t/m 15 april dagelijks van 10-12.30 en 14-16.30 uur, zon- en feest dagen van 14-16.30 uur. Naast de vier genoemde model len is een aantal prachtige schil derijen, voorstellende de haring vangst omstreeks 1650, opge hangen. Er zijn mooie foto's van het eer der genoemde visserijbord met detail-foto's van de schilderin gen die op dit bord voorkomen. Er hangt een zeldzaam uithang bord, er zijn atlasplaten en vele foto's van de modellen. Ook de fraai gekleurde tekenin gen die nu van de modellen ge maakt zijn, kunt u bewonderen. Kortom, een bezoek aan de Westhavenkade 45 te Vlaardin gen is alleen om deze tentoon stelling al de moeite waard. 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 20