De ontwikkeling van computers komt voor de Ruston motor generator een Werkspoor motor generator in de plaats om het vermogen te verdubbelen". Voorts vraagt de zandpomp om aandacht en daarnaast even eens het pijpwerk in de machi nekamer, het brandstofsysteem en het zoutkoelwatersysteem. „En", vertelt hij, „er komen twee nieuwe filterkamers met buiten- boordkasten in, terwijl de haven- generatorset plaats maakt voor een nieuwe, maar een grotere". Hij vertelt ook over een omvang rijk werk, dat ligt te wachten en waarvoor WF waarschijnlijk de opdracht zal krijgen. Het cen trale liersysteem gaat er anders uitzien.De spudpaallieren staan nu nog bij de centrale lier op gesteld", legt hij bereidwillig uit. „Dat gaat veranderen. Ze krijgen een plaatsje aan de ach terzijde van het vaartuig". Onderwijl troont hij me mee om die plaats aan te wijzen en ver telt hoe men zich thans een en ander gedacht heeft en bovenal hoe met een cutterzuiger ge werkt wordt. Over de zij-ankers die vóór wor den uitgeworpen en hoe men, door het vieren van één lijn en het aanhalen van de andere en het in de grondzetten van dan weer de ene en dan weer de andere spudpaal aan de achter zijde, het vaartuig kreeftachtig vooruit kan laten „scharen". Een interessante manier van werken. Ook een interessant karwei door de vele haken en ogen, die na afloop weer een brok ervaring zullen hebben in gebracht. Eén ding is zeker: na de verjon ging is de „Queen of Holland" een buiging waard MvV Na de periode van de invoering van de stoommachine in het bedrijfsleven, begonnen in het midden van de vorige eeuw, waardoor in de industrie de am bachtelijke vorm van de pro- duktie werd verdrongen door opgewekte mechanisch werken de krachten, is er sedert de vijf tiger jaren van deze eeuw een nieuwe ontwikkeling gaande, n.l. die van de toepassing van computers op velerlei gebied. Deze periode wordt door vele deskundigen vergeleken met de eerste industrialisatieperiode uit de vorige eeuw. Kort na de tweede wereldoor log werd het bestaan van com puters bekend in relatie tot de gevoerde strijd tussen de volke ren. Belangrijke berekeningen waren door electronische reken machines op zeer snelle wijze accuraat uitgevoerd, waarvoor anders veel mensen nodig zou den zijn geweest en waarbij bo vendien veel kostbare tijd ver loren zou zijn gegaan. Al spoedig werden in de Ver enigde Staten ten dienste van de wetenschap en het bedrijfs leven de eerste computers aan gekondigd en vervaardigd. De faam, die toen reeds uitging van de mogelijkheden van de com puter, deed vele grote onderne mingen in de Verenigde Staten sluiten, hoewel men in vele ge vallen nog niet of niet precies wist wat men ermee ging doen en op welke wijze men de com puter moest gebruiken. Sedertdien is de ontwikkeling in een haast onvoorstelbaar tempo voortgegaan, tot uitdruk king komende in enerzijds steeds groter wordende com- puttersystemen, anderzijds door kleiner wordende typen, welke meerdere en betere prestaties leveren dan hun veel omvang rijkere voorgangers. De variatie in assortiment en prijzen bracht de toepassing van de computer binnen het bereik van vele, niet tot de allergrootste behorende, ondernemingen. Dit alles kon alleen bereikt wor den door een breed opgezet onderzoek in laboratoria, dat nauwelijks op te brengen kapi talen verslond en nog verslindt. Deze prestatie moet evenwel ook gezien worden tegen de achtergrond van de grote we reldpolitiek, waarvan de ruimte vaartontwikkelingen wel een heel belangrijke is. Het nu be reikte niveau van de ruimte vaart zou zonder computers niet denkbaar geweest zijn, zoals wederkerig de gigantische ont wikkeling van de computers sterk afhankelijk was van de ruimtevaartprojekten. Bovendien bleek, dat de nuttige bruikbaar heid in het bedrijfsleven nog veel groter was dan aanvanke lijk werd verondersteld, zodat dit de computerproducenten aanmoedigde om hun onder zoekwerk met kracht voort te zetten en tot produkten en prij- 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 4