kan bevatten 2 cijfers of één let ter of één leesteken. Aan de centrale verwerkings eenheid is een ponskaartenle zer aangesloten (2), die dient om de gegevens, welke moeten worden verwerkt, in te voeren. De uitkomsten van de bewerkin gen kunnen worden vastgelegd met een afdrukeenheid (3) in gedrukt schrift of in de vorm van ponskaarten met een kaar- tenponsmachine (2). De machine figuur 2 is n.l. een gecombineerde kaartleespons- machine. Andere mogelijkheden om uit komsten te bewaren zijn de aan gesloten magneetbandeenheid voorzien van twee magneetban den (4) en de aangesloten mag netische schijfeenheden (5), waarvan drie stuks worden op gesteld. 1 Centrale verwerkingseenheid 2 Kaartlezer/ponser 3 Afdrukeenheid 4 Magneetbandeenheid 5 Schijveneenheid 6 Typewriter voor besturing van het systeem Deze zijn alleen met medewer king van de computer leesbaar te maken en dienen daarom veelal om uitkomsten te bewa ren, welke om bepaalde rede nen van belang zijn of in vol gende procedures weer moeten worden opgenomen. Te denken valt aan de loonad ministratie, onderhanden wer ken, administratie e.d. Onge twijfeld zult u concluderen „dus nog meer geheugen" en dat is juist. Doch hier wordt gespro ken over „externe" geheugens in tegenstelling tot het „cen trale" geheugen, of ook wel „werk"geheugen genoemd, van de centrale verwerkingseenheid. De wederinvoer van gegevens van de magnetische band naar het centrale geheugen gaat on geveer 25 X zo snel als van uit ponskaarten. De snelheid vanaf de magnetische schijven is op dit punt weer 10 X zo snel als de magnetische band. Het externe geheugen is, afhan kelijk van de transportsnelheid naar het centrale geheugen, en in omgekeerde richting van zeer groot nut als het gaat om de proceduretijd van het gehele systeem te bekorten. De invoer met ponskaarten is noodzakelijk om de eerste (pri maire) gegevens b.v. over de tijdverschrijving van de werktij den naar de centrale eenheid over te brengen; de uitkomsten daarvan worden dan opgesla gen in het externe geheugen. Het vastleggen van de resulta ten in ponskaarten met behulp van de ponskaarten-ponsmachi ne (2) zal alleen in uitzonderlij ke gevallen plaatsvinden en ten dienste van bepaalde bestan den. P.S. (Volgende keer over magneti sche schijven en banden, de or ganisatie rond de computer en toepassingsgebieden). DANKBETUIGINGEN Hierbij zeg ik u allen dank voor de belangstelling ondervonden na het plotseling overlijden van mijn innig geliefde man. De blij ken van intens medeleven bete kenden een grote steun voor ons. Wij danken ook de directie voor de fraaie krans en voorts het personeel, alsmede de naaste medewerkers van de afdeling Boorders voor de zeer grote steun. Weduwe P. SCHOUTEN- STEHOUWER Dankbetuigingen in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd ontvingen wij van: J. SMIT G. ARDAN J. EEFTENS 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 6