hand bedienbare één-branderaggregaten, zodat in de tijd van één werkstuk, zonodig 6 werkstuk ken gesneden kunnen worden met een max. breedte van 400 mm. De aandrijving geschiedt door middel van 1 elec tromotor, die een gekartelde looprol aandrijft op de tafelplaat of tekening. De snelheid wordt in gesteld aan de machine, de snelheidsregeling geschiedt electro-magnetisch. Voor de bediening van de machine zijn drukknoppen aanwezig. Voor de besturing kan gekozen worden uit 2 moge lijkheden, ten eerste: het met de hand sturen van de looprol langs een hardboard mal of over een getekende lijn. De andere mogelijkheid is de foto-electrische be sturing „Fotomaat". Deze besturing, welke uit wisselbaar is voor alle typen Novarexen, bestaat uit een aan de machine te monteren aftastkop en een besturingskast. In de aftastkop bevinden zich het optiek, de fotocel, 2 servomotoren, sig naallampen en drukknoppen voor de bediening. De besturingskast bevat alle electronische uit wisselbare elementen, nodig om de lichtindruk ken van de fotocel om te vormen in electrische impulsen, die naar de servo-motoren aan de af tastkop worden gevoerd. De fotocel tast de min stens 5 mm dikke zwarte contourlijn(rand) op de tekening of zwarte rand van de mal op witte ondergrond af (zwart/wit - of randaftasting). In de Scheepsbouwloods bleef men nog steeds trouw aan de beide Travographen. Deze werden in 1980 in de E-hal opgesteld, nadat definitief was besloten het optisch afschrijven in ons bedrijf niet te gaan toepassen. In de Brandersnoek (Plaatwerkerij) werden de verouderde machines afgevoerd, nadat in 1964 een machine van het type Novarex III was aan gekocht. Ook bij deze machine kon de fotomaat- besturing worden gebruikt. Deze machine werd tevens zó uitgerust dat hierop materiaal tot 600 mm dik kon worden gesneden. Daarnaast bleven ook de Novarex V en VI in productie. Teneinde diverse noodzakelijke veranderingen van organisatorische aard te kunnen doorvoeren, werd in 1967 besloten het snijbranden met vaste machines geheel te centraliseren in de Scheeps bouwloods. Ter vervanging van twee bestaande machines en tevens om de nieuwste ontwikkelingen in de brandsnij-techniek, die bewezen hebben zeer be trouwbare resultaten op te leveren, met succes in de productie te kunnen toepassen, werd een grote machine van het type Suprarex in de Scheeps bouwloods geplaatst. De machine snijdt geheel automatisch elke wil lekeurige vorm. De te snijden vorm wordt eerst op speciaal krimp- en trekvrij papier op schaal 1 1 getekend. Brandsnijmachine Suprarex "SM" 30 A De getekende lijn wordt foto-electrisch afgetast en de branders leggen een met de tekening over eenkomstige weg af. Naast deze lijnaftasting (wit - zwart - wit) is ook randaftasting (wit - zwart) op papieren mallen mogelijk. Vooral bij het vervaardigen van een aantal ge lijke werkstukken komen de voordelen van deze machine duidelijk naar voren. Dezelfde tekening kan nl. steeds opnieuw worden gebruikt. De ma chine is uitgerust met twee drie-branderaggre- gatenentwee één-branderaggregaten, in totaal dus 8 branders. Hierdoor kunnen nu bij seriewerk, in dezelfde tijd waarin normaal 1 stuk wordt uitgesneden, 8 gelijke werkstukken worden vervaardigd. Ten be hoeve van het lassen kunnen tevens in één be werking 2 plaatkanten met rechte V of X naden worden gesneden, alsmede platen worden ver jongd. De Suprarex, type: "SM" 30 A, bestaat uit een kruiswagen, samengesteld uit een langs- en een dwarswagen beide met 1 aandrijfmotor (coördi- natenaandrijving), coördinaten besturing, Tran- sistomaat foto-electrische afstandbesturing, cen traal bedieningspaneel en vier branderaggrega-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 9