De ontwikkeling in de wereldscheepsbouw IR SCHUIT OVER: „Hoewel Japan de laatste jaren bijna de helft van de wereld scheepsbouw voor zijn rekening nam, zijn er toch wel aanwijzin gen, dat vooral ook in de tech nologische ontwikkelingen Euro pa weer meer mee gaat tellen en merkwaardig genoeg ook de U.S.A. en wel speciaal op het terrein van de ontwikkeling van het containerschip". Tot deze conclusie komt de di recteur van de N.D.S.M., ir C. J. Schuit, aan het eind van zijn ar tikel, dat wij in "BETA", het maandblad voor Hogere Tech nische en Chemische Functio narissen, aantroffen. De schrij ver geeft een heldere analyse van de scheepsbouw, die - hoe wel zij geen direct nieuws be vat - het toch wel waard is in enigszins verkorte vorm te wor den doorgegeven. Hij tipt eerst even de historische groei van de ontwikkeling in de scheepvaart aan. Tussen de eerste en tweede wereldoorlog wordt de scheepsbouw nog in de oude vorm beoefend name lijk: de typische enkelfabricage viert hoogtij. Dit wordt vooral in de hand gewerkt door het indi vidualisme onder de afnemers, terwijl er bovendien een over vloed aan arbeidskrachten be staat. Mechanisatie De alles verwoestende duikboot oorlog in W.O. I veroorzaakt een enorme vraag naar scheeps- ruimte. De Amerikanen komen daardoor tot productie-volumes, die aanvankelijk voor onmoge lijk werden gehouden. Tot dit succes leidt: mechanisatie van de bewerkingen, alsmede uitbe steding op grote schaal hiervan aan gespecialiseerde bedrijven. Ook krijgt de „eind-assembla ge" grote aandacht, met name de organisatie ervan. In de jaren dertig maakt de we reldcrisis een einde aan het be staan van vele kleine bedrij ven door de grote concurrentie bij de bouw van oceaansche pen. Na de crisis begint de ont wikkeling van de sterkste onder de overlevende tot grote be drijven. De ontwikkeling van de lastech niek schrijdt steeds verder. Al vóór W.O. II bouwt Zweden een geheel gelast koopvaardijschip. Nederland krijgt bekendheid vanwege zijn gelaste marine vaartuigen (onderzeeboten!). Het Amerikaanse „productie fenomeen" herhaalt zich in W.O. II. De gebouwde Liberties, Victories en T-2 tankers zijn na de oorlog nog geruime tijd con currenten geweest van de na oorlogse nieuwbouwschepen. De opvallendste wijziging in de productie is, dat de werven standaardschepen gaan bouwen en deze aan een groot aantal reders aanbieden. De leverings- tijd en het prijsvoordeel waar borgt een goede verkoop. Dit systeem geldt tankers en bulk carriers, maar later eveneens stukgoedvrachtschepen. Deze ontwikkeling heeft Zweden als bakermat, doch wordt vooral in Japan doorgezet, waardoor grote werven de kleinere gaan aantrekken. Zo ontstaan de ge weldige „super"-werven. De nei ging tot concentratie dringt eveneens door in Europa. Vaak onder druk van de diverse re geringen, zoals Frankrijk, Duits land, Engeland en Zweden. Rapport-Keyzer Logischerwijze haalt de heer Schuit het bekende rapport- Keyzer aan. Hij schrijft: tot 1965 was er in Nederland geen en kele regeringsbemoeienis met de scheepsbouw, ook niet in de vorm van directe of indirecte steun, hetgeen elders reeds het geval was. In dit betreffende jaar roept de Cebosine met be hulp van de regering een Com missie Nederlandse Scheeps bouw in het leven. De heer M. J. Keyzer wordt voorzitter. Na een diepgaande analyse komt men tot diverse aanbeve lingen. De belangrijkste is: het komen tot groepsvorming on der de werven, die zich ieder gaan specialiseren op de bouw van series schepen van een be paald type. Voorts het oprich ten van een stichting om te ko men tot research en ontwikke ling van de scheepsbouw. Deze 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 10