Bezoek uit Breskens met technische snufjes aan boord javazee Reddingboot in onze haven. „Om energiek op de plaats des onheils te kunnen optreden, dient de bemanning zo fit mo gelijk te zijn: vandaar dit com fort". Aan het woord: de heer De Jong, inspecteur van de Kon. Zuidhollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreu kelingen. Hij leidt op donder dagmiddag 28 maart een gezel schap van de Afd. Reparatie rond op de reddingboot „Java zee". Even te voren is het scheepje als een sierlijke zwaan onze haven ingedraaid om af te me ren aan het ponton bij de wal kapitein. De wendbaarheid is groot. Dit is de eerste in het oog springende eigenschap. Het scheepje komt zo juist uit Scheveningen, waar het een in spectie heeft ondergaan en brengt nu een beleefdheidsbe zoekje aan onze werf. De afde ling Reparatie en haar gasten aan de lunchtafel sparen namelijk in een klein model van een reddingboot en jaarlijks wordt een bedrag aan de redding maatschappij afgestaan. Het be zoek is dus een soort contra prestatie. De heer De Jong („de stabili teit van dit scheepje is 150° po sitief") leidt zijn gasten rond over het dek en geeft uitleg. Het blauw-wit geverfde vaartuig je beschikt over hyper-moderne technische snufjes. In het in wendige van het ranke, snelle bootje gaan nog onvermoede ruimten schuil om geredden te kunnen vervoeren. Alles is zeer efficiënt uitgeplust. Slechts als voorbeeld noem ik: de inschuifbare radar, de op klapbare zweepantenne (de heer De Jong: „In verband met even tuele samenwerking met een helikopter"), het springnet en de speciale verf op het dek en de ronde zijkant ervan om uit glijden te voorkomen. De ban ken kunnen zonodig als bran cards worden gebruikt. Het zou te ver leiden een nauwkeurige beschrijving te geven. De grote stabiliteit van de „Ja vazee" spreekt wel aan. Bij om slaan draait zij vanzelf weer in de goede stand, omdat de on derkant veel zwaarder is dan de bovenzijde. „Bovendien werkt het lichte, gesloten stuurhuis als een luchtbel". Terwijl hij dit zegt, toont de heer De Jong het gezelschap het stuurhuis, dat propvol apparatuur zit, veel en compact samengebracht. Trouwens, dat slaat op het hele scheepje. Alle ruimte is doel matig benut. De snelheid be draagt 10Va mijl. En dan te weten, dat men er vroeger met roeiboten op uit trok om grote in nood verke rende schepen bij te staan. De roeiers waren bijna uitgeput eer ze aan het eigenlijke red- dingwerk konden beginnen. Juist daarom krijgt de in de aanhef van dit artikeltje geno teerde uitspraak van de heer De Jong zo veel betekenis. M v V 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 14