Aangroeisels belemmeren de snelheid SCHOON SCHIP MAKEN Spuiten, naschrappen, borstelen en verven met anti-corrosive en anti-fouling. Kortom: knippen en scheren. De meisjes van de Cor respondentie-Afdeling weten het wel. Deze kreet komt talloze malen voor op de zogenaamde Uitbesteed Werkformulieren. Wat dat werk nu precies inhoudt? Enkele typistes kunnen dat wel even uitleggen. ,,Die schepen groeien aan met algen, schel pen en mosselen en die moeten er afgehaald worden". In het kort gezegd komt het werk daar inderdaad op neer. Een op een maanlandschap lij kende foto van een stuk aange groeide scheepshuid prikkelde mijn nieuwsgierigheid. En als je iets meer over „knippen en scheren" wil weten, moet je dat aan de barbier vragen. Ik heb me dan ook „in laten zepen" op Dokkantoor West. Een praatje met de assistent-bedrijfsleider van de Corrosiebestrijdingsdienst (C.B.D.), de heer Christiaanse, bevredigt mijn nieuwsgierigheid. Een echte kapper blijkt hij niet te zijn. Het praatje verloopt wel iswaar vlot; het gaat echter niet over het weer en dat is als je over „knippen en scheren" praat eigenlijk tegen de verwachting. Hij zit achter zijn bureau en snuffelt in een grote stapel foto's met een enorme variëteit van de vreemdsoortigste voorstellingen er op. „Dat aangroeien gebeurt in tropische wateren gedurende een stilligperiode". En die perio de is helemaal niet zo lang. In een mum van tijd is de huid on der de waterlijn begroeid. „In één of twee dagen is dat beke ken". In die tropische gebieden kleven zich voornamelijk schel pen of wormpjes aan de huid. „Ja, mosselen ook. Maar dat kan overal plaatsvinden: ook hier". De aangroeisels zijn een doorn in het oog van iedere reder. „Dat is logisch". De assistent bedrijfsleider neemt even een telefoontje aan en vervolgt dan: „Dat scheelt zeker één tot twee mijl in de snelheid van het schip". Het verwijderen van aangroeisels van een schip, zoals dat enige jaren geleden nog gebeurde.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 3