al de stoom"), waarin juist de 15-tons kraan aan het plafond in beweging komt. „Het is te veel om op te sommen: alle mo toronderdelen, zuigers, rotoras- sen, cilinders, drijf- en trekstan- gen, moeren en bouten. Die ko men allemaal van reparatie schepen". Gritstralen Nieuw werk wordt er ook wel eens schoongemaakt. „We heb ben onze handen vol gehad aan de gasafsluiters, die BF heeft vervaardigd". Hij neemt me mee naar de gritstraai-installatie, waar juist iets wordt ingereden. „Kijk, de groeven van de expan siestukken van die zuigers zijn al gegritstraald. Ze waren ge scheurd en die scheurtjes zie je na het gritstralen duidelijker zitten". Er staat nog een gritstraal-in- richting, iets terzijde van de grote. Die kleine wordt met de hand bediend. Vanaf de buiten kant steekt men zijn handen door twee speciale gaten, terwijl men door de „ruiten" in het in wendige kan blikken. Verderop zie ik een grote bak zoutzuur. „Daarmee wordt roest van sommige onderdelen ge haald. Ja, er worden verschei dene behandelingsmethoden ge volgd, afhankelijk van de aard van het vuil en de soort van me taal. Neem nou de Jenny. Soms mag er beslist geen soda door de stoom, maar meestentijds weer wel". We drentelen al babbelend naar de Per-bak. Wat Per nu precies inhoudt, kom ik niet te weten. „Het is een ingewikkelde chemi sche samenstelling, die nog ge vaarlijk is ook". De heer Ooster- lee klimt een trapje op, dat naar de rand en het omloopje van de bak voert. En ik denk: een huis vrouw werkt met OMO of een concurrerend wasmiddel. Ook zij kent de scheikundige samenstel ling er niet van. En dat is be grijpelijk. Circulatie Mijn gids („ik werk al 36 of 37 jaar bij WF") buigt zich over de rand en vertelt over de werk wijze. „Dat is een koudwater- spiraal. Deze houdt de Per-damp tegen, die weer als vocht door het gat daar wordt afgevoerd. Het is gewoon een circulatie systeem". Aan de overkant staat de motor- cleanbak. Opweg naar die plaats vertelt hij, dat er 12 man bij het schoonmaakbedrijf werken. „Het zijn voor het merendeel buiten landers". De groep werkt veel vuldig samen met de sjouwers Een kijkje in de werkplaats

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 6