Het brandsnijden met de „Telerex" machine up foto 1 In een vorig artikel (zie W.F.- Nieuws van februari 1968) werd reeds vermeld, dat met de aan schaf van een brandsnijmachine type „Telerex", het zgn. 1 :10 brandsnijden op onze werf zal worden ingevoerd. In tegenstelling met de andere aanwezige snijmachines, waarbij de aftasting langs mallen of te keningen op ware grootte ge schiedt, worden hier tekeningen op schaal 1 10 toegepast. De machine, zie foto 1, bestaat uit 3 hoofddelen, die door elec- trische leidingen met elkaar ver bonden zijn en zonodig op af stand van elkaar kunnen worden geplaatst, n.l. 1) de aftastmachine 2) de snijmachine 3) de schakelkast. 1. De aftastmachine dient voor het geheel automatisch foto- electr. volgen van zwart ge tekende lijnen, 0,5-1,0 mm dik, waarbij 2 aftastmogelijkheden aanwezig zijn, n.l. de zgn. diffe rentiaal aftasting (wit/zwart/wit- of lijnaftasting) en de zgn. kant- aftasting (zwart/wit). De aftastmachine is zó opge steld, dat vanaf een centraal verhoogd looppad, de gehele machine kan worden bediend en overzien. Voor ons bedrijf werd n.l. niet het type gekozen waarbij deze aftastmachine in een afzonderlijk gesloten ruimte wordt geplaatst. Onze keuze viel op de gecombineerde opstelling, waarbij dus dit apparaat op de snijmachine is aangebracht. Deze opstelling geeft zekere voordelen betreffende de bedie ning, de communicatie en de be sparing aan ruimte en kosten. Verder is de machine zó gecon strueerd, dat de apparatuur voor ponsbandbesturing kan worden ingebouwd, zodat dan zowel volgens tekening 1 10 als pons band kan worden gestuurd. 2. De brandsnijmachine, welke aan weerszijden van het centrale looppad voorzien is van 2 bran dersupports die ieder op zich weer uitgerust kunnen worden met een driebranderaggregaat, is electronisch gekoppeld met het besturingsorgaan van de af tastmachine. De snijmachine volgt de beweging hiervan op nauwkeurig 10 keer vergrote schaal en snelheid. Deze elec- tronische koppeling is zodanig, dat volmaakt synchroon lopen verzekerd is, daar niet alleen afwijkingen in de toerentallen, maar ook in de afgelegde weg volkomen automatisch worden gecompenseerd. De machine is geheel met tran sistors uitgerust en wordt, even als de aftastmachine, voortbe wogen door afzonderlijke coör- dinatenmotoren voor langs- en dwarsaandrijving. 3. De schakelkast bevat alle stuur-, regel- en controle-orga nen, welke voor de uitvoering van de aftastbeweging en voor de overbrenging noodzakelijk zijn. De schakelkast is opgesteld bui ten de machinefundatie in een speciale afsluitbare omkasting. Na deze korte beschrijving van de 3 hoofddelen, volgt thans nog een aantal bijzonderheden, 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 8