Spantenraam 1 10 machinaal getekend 2- het laten stroken door middel van een elec- tronische rekenmachine van een gecodeerd lijnenplan. Na het stroken tekent een electro- nisch bestuurde tekenmachine een spanten- raam op schaal 1 :10. Weg 1 is b.v. bewandeld voor order 798, de oil storage barge, die tezamen met de R.D.M. wordt gemaakt. Weg 2 werd gevolgd voor de bouwnummers 799 en 800, chemicaliën tankers, momenteel in aan bouw. Voor deze bewerkingen maken we gebruik van de diensten van het rekencentrum van het Neder- landsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wa- geningen. Nu nog iets over de 1:10 brandtekening. Hier voor is naast het vakmanschap van de mallenma- ker een speciale tekenvaardigheid vereist. Elke mm verschil met de juiste plaats wreekt zich la ter met een afwijking van 1 cm. Geen wonder, dat hier wordt gekeken op 0,1 millimeters. Voor dit „kijken" wordt dan ook met speciaal gereed schap, waaronder loupes, gewerkt en met teken pennen, die een lijndikte geven tot op 0,1 mm nauwkeurig. De tekening wordt vervaardigd op een papiersoort, die zo ongevoelig mogelijk is voor vormverande- „Telerex" op basis van de reeds gemaakte indelingsschets. c. Schaal 1 1 brandtekeningen voor de ,,Su- prarex". 7. Voor verdere bewerkingen in de scheepsbouw- loods en/of lasloods maakt de afdeling ook: a. tekeningen 1 :10 van de juiste vorm van plaatproevers en eventuele andere mallen. Deze proevers kunnen worden geslagen volgens de lijnen die de Telerex volgens tekening ditmaal niet brandt, maar d.m.v. een kraspen tekent op een voor dit doel met verf bespoten staalplaat; b. maatschetsen voor het aftekenen en na-af- tekenen van sekties: c. staten met maten voor het op hoogte stel len van de pennen der sinds kort in gebruik zijnde lasbedden, waarmee b.v. huidsekties in de juiste ruimtelijke vorm worden samen gesteld. We komen nu nog even terug op het onder punt 4 vermelde spantenraam. Dit was dus voorheen op ware grootte aanwezig op de vloer van de mallenzolder. Nu kunnen voor het verkrijgen van het spanten- raam twee wegen worden bewandeld: 1. tekenen op en krassen in een met verflagen bespoten tafel, waarvan het bovenvlak uit per spex bestaat; 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 10