K. Hamelink berijdt Rank Xerox 3600 als snelle draver „Ze zeggen wel eens schertsend tegen me: je kopieën zijn nog mooier dan het origineel. M'n antwoord is dan stevast: precies zoals bij m'n kinderen De heer K. Hamelink staat in zijn domein bij „zijn" fotokopieerapparaat en lacht een innemen de lach. Natuurlijk wil hij wel praten over de nieuwe „Rank Xerox 3600". Het is tenslotte zijn stokpaardje. Al zou wat snelheid betreft een ver gelijking met een echte draver meer op zijn plaats zijn. Als wij de berijder na een rit van zeven weken zijn oordeel vragen, toont hij de rijkunst meester te zijn en stevig in het zadel te zitten. „Je moet zorgen, dat je de baas over de machine blijft. Het mag persé niet andersom worden, want dan zou je je gedachten er niet bij kunnen hou den". Die uitspraak moet wel op waarheid berusten. Denk eens in: 3600 kopieën per uur! De „Rank Xerox 3600" heeft er geen moeite mee. En er komt veel geraas bij te pas. De „Rank Xerox 1914" maakte er 360 per uur en de „720" drukte er 720 af. De „1914" staat hier nog voor noodgevallen, 't Oude orgel doet het nog goed. Mankementen hebben we er nooit aan gehad. Een nadeel was, dat het zolang duurde eer het was warm gelopen. En na een tijdje stilstand moest het telkens weer op temperatuur komen. Dat is bij deze anders. Het staat de hele dag „by". Trouwens, hier hebben we ook niet veel pech mee. Drie keer is er een monteur bij ge weest. Dat is logisch: de aanloopmoeilijkheden en kinderziekten moesten overwonnen worden". Zijn vaardigheid met deze machine om te gaan, berust al weer op routine. „De bediening is veel simpeler geworden. Een kwestie van instellen van de knop. Als er echter iets scheef gaat, is het ook goed raak. De snelheid is fantastisch". Het tempo spreekt inderdaad aan: in zeven we ken tijd 56000 kopieën, bijelkaar een „vlugschrift" in een ietwat uitgebreide vorm. 56000 kopieën ofwel 1600 per dag. De redenering van er kun nen er 3600 in een uur gereed komen, dan bete kent 1600 per dag een schijntje, gaat niet op. „Kijk, 3600 in een uur wil zeggen, dat je één ori gineel in de machine stopt en daarvan 3600 exem plaren laat afdrukken. Dat betekent gewoon één handeling, wat de bediening betreft en de machi ne doet de rest. Nu is het zo, dat de één om één kopie vraagt en de ander weer om een paar. Soms moet er een heel boekwerkje afgedrukt worden. Dat zijn allemaal handelingen. Boven dien zorg ik voor de verspreiding van de kopieën, dat vraagt ook weer de nodige tijd. Dat hoort er gelukkig bij, want alleen afdrukken zou wel wat eentonig worden". Hij gaat graag met zijn „klanten" om. „Het men selijke kontakt is prettig. Je hoort nog eens wat en je blijft op de hoogte. Ze hebben eens opge merkt: vind je het werk niet zouteloos? Dat vind ik niet. Omgaan met mensen is interessant, het werk is daardoor van plezierige aard. Ik zeg maar: elke rol, hoe klein ook, is waard gespeeld te worden. Vroeger heb ik amateurto neel gedaan en daarom voel ik aan als een pro fessional zegt: kleine rollen bestaan niet". De machine maakt nogal wat gedruis tijdens het kopieerproces en ik denk aan een opmerking van één onzer vrouwelijke employees, die de heer De heer Hamelink aan het werk. 20

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 22