maar hebt doorgerommeld en de tijd hebt dood geslagen met werk waarvoor we hier niet liggen". Op de avond van de 21ste leek er echter een kans in te komen van een kerstmis op zee. Het weer was dagenlang rustig geweest, maar nu stond er toch een stormpje waar je gerust „U" tegen mocht zeggen. Ze gingen die avond on rustig naar kooi. Het zou vannacht wel eens kun nen gebeuren. En het gebeurde. Vlak voor middernacht ging als een wervelwind de roep door het schip... kom eruit!... varen! Ze schoten hun kleren, laarzen en oliegoed aan want het was er buiten niet beter op gewor den. Dat hadden ze al gehoord toen ze naar kooi gingen. Het weer was bar en boos. Ze sloegen elkaar op de schouderwe hebben een job. varen... mijlen maken... joppengeld. En nie mand dacht aan de kerstmis die nu wel degelijk naar de knoppen zou zijn. Wie weet hoe ver ze moesten, wat ze daar zouden beleven en wan neer ze terug zouden zijn achter het breakwater van Horta. De werklichten aan dek brandden al. Voor en achter! Man aan het roer! De motor sloeg al aan. Door het schip trok al de dendering van de duizenden paardekrachten van de voortstuwer. In de lichtcirkel rond de „Savoe Zee" schoot de loodssloep toe. De kleine Portu gees klom over de reling, ging naar de brug De meertrossen werden één voor één losgegooid het ankerspil tikte regelmatig de vamen ket ting binnenboord. Anker-Op! Langzaam vooruit!.. Halve kracht! Tien minuten later waren ze buiten, jompte de loods in zijn sloep. „Good luck, cap tain. And a merry Christmas". Waarachtig jongens, die vent heeft gelijk. Schrijf Kerstmis in Horta maar op je buik. Die loods ge looft er ook al niet meer in. De nacht was inktzwart. Uit de oceaan rolden de brommers in sombere regelmaat aan. Door het want gilde een satanische zang van alle elemen ten die losgebroken leken. Volle kracht draaiend zette de „Savoe Zee" koers in westelijke richting, zich onder de golven uit wringend, recht tegen alle geweld in en bijna voortdurend onder water. De zeeën stapten re gelmatig binnenboord. Wie zich verplaatste en zich niet vasthield, ging tegen de vlakte. Maar ze hadden een job. En daar lagen ze zich immers voor te vervelen op Horta. Toen ze eenmaal op weg waren hoorden ze wat er aan de hand was. En dat zag er niet zo slecht uit. Maar honderd mijl om de westeen uurtje of tien varen tegen al die bergen water in een Yank die machine-trouble had en er met dit weer natuurlijk niet lekker voorzat. Het ging er maar om waar ie met z'n kaduke machine naartoe ge bracht wilde worden. Als dat eens de Azoren waren, kwam er misschien nog wel wat van Christmas terecht. Niet over kletsen, zei de boots- 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 5