Atherstone De heer Van Noppen: „We kre gen de opdracht in mei van het vorig jaar: de bouw van een hoofd- en hulpdestillatiekolom voor de raffinaderij op Curatpao. De eerste moet half mei en de tweede half juni van dit jaar ge reed zijn". De afmetingen liegen er niet om. „Toch ziet men er tegenwoordig niet zo veel meer tegenop als vroeger. Ook hier treedt - even als in de scheepsbouw - een schaalvergroting op. Deze hoofd kolom wordt bijvoorbeeld 35 me ter hoog en krijgt een grootste diameter van vijf meter. Het ge wicht van deze vacuum-kolom zal 95 ton bedragen. Als er over een poosje in de werkplaats wa ter in geperst wordt voor be proevingen zal het persgewicht van het gevaarte liefst 600 ton zijn." De heer Van Noppen legt deze cijfers als het ware achte loos op tafel. De hulpkolom wordt 24 meter hoog en krijgt een doorsnede van 5.80 meter en een gewicht van 85 ton. Met water er in ge perst zal deze 580 ton wegen. „Belangrijk bij dit werk is, dat ongeveer 2/3 van deze kolom men bestaat uit een bekleding van 3 mm dik roestvrij staal. Ge- platteerd staal noemen we dat. De moeilijkheid is, dat de lever tijd daarvan nogal aan de lange kant is. Bovendien moeten we het in Duitsland bestellen bij on ze concurrenten, die zelf ook dit soort werk uitvoeren". Als het speciale staal eenmaal gearriveerd is, moet het ultra sonisch worden onderzocht. Een vereiste is immers, dat het geplatteerde staal goed aan het gewone koolstofstaai gehecht zit. „Voorts moeten we zelf hand- lassen om de plaatsen, waar de pijpaansluitingen komen, te plat- teren. Dat gebeurt ook op de plaatsen, waar de secties aan el kaar gehecht worden". Maar zo ver is het nog niet. Het ultra-sonisch onderzochte staal gaat naar de Afdeling Nieuw bouw. Daar vindt het aftekenen, laskanten schaven en rondwal sen plaats. De verdere bewer king geschiedt daarna in de Afd. Apparatenbouw. De heer Van Noppen: „We stre ven er naar twee secties over te houden". Waarom twee? „Dan kunnen er nog makkelijk mensen in het inwendige ko men". Moet daar binnen dan nog iets gebeuren? „Uiteraard. Later bouwt men op het raffinaderij-terrein zoge naamde schotels in de kolom men. Dat is noodzakelijk voor het destillatieproces. De scho tels bouwen wij niet in, maar omdat deze uit vele kleine stuk jes bestaan, dienen er talloze verstevigingen in het inwendige te worden aangebracht. Dat werk voeren wij wel uit. Vandaar het gemak als je tenslotte twee grote secties overhoudt en niet in één kolom hoeft te werken". Hij komt tenslotte nog tot een pikante uitspraak betreffende de zware Duitse concurrentie op dit gebied. „In Duitsland heb je concerns, die het hele produc tieproces zelf uitvoeren, zo van: Erts tot vat. Wij moeten echter met halffabrikaten aanvangen. Dat is iets lastiger, maar zeker niet ondoenlijk. Er doet zich mo menteel trouwens een stijgende tendens voor. Je moet niet ver geten: Duitsland zit op het ogen blik vrijwel vol met opdrachten". MvV De W.F. sleepboot Engineering tijdens de sneeuwperiode in actie bij het verhalen van de Britse bulk carrier „Atherstone" 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 6