Zware krukas van „Flowergate" gelicht „Deze krukas weegt 135 ton en het is de zwaarste, die we ooit aan onze werf hebben gelicht". De heer De Munter loopt bedrijvig door de machi nekamer van de „Flowergate" (100.700 dwt) en legt geduldig uit hoe het werk werd volbracht. Ter verduidelijking maakt hij ruwe schetsjes in zijn werkboekje. Het zijn een soort ruggesteun- tjes, die deze materie voor een leek wat bevatte lijker maken. De „franje" wordt opzij geschoven om beter tot de kern van de zaak door te dringen. Het is dan ook inderdaad geen veertje, dat om hoog is gebracht. Maar hoeveel centimeter is hij dan gelicht en waarom? „Hij is ongeveer 1.15 m gelicht. Door het loskop pelen werd de krukas in twee delen verdeeld. Hadden we dat niet gedaan, dan kon hij slechts 30 a 40 cm omhoog gebracht worden. Dit lichten moest gebeuren, om de ligging van de lagers te controleren. In totaal zullen 10 hoofd-lagers, 8 krukpenlagers en 8 kruiskoplagers opnieuw inge goten worden". Zo rondkijkend kom je onder de indruk van dat gene, waar men mee bezig is. Zo'n gigantische Eén van de aan de krukas gelaste „proppen" voor het ophijsen. Even opmeten hoe hoog de krukas opgehesen is. krukas is onmogelijk te vergelijken met een een voudig asje van de doorsnee auto. Dat moet een heel karwei zijnZo is het. De tussenas en het vliegwiel dienden te worden losgekoppeld en de tornmotor werd opzij geschoven, nadat de krukas in de juiste stand was geplaatst. Omdat de as - zoals reeds gezegd - in het midden losge koppeld werd, spreekt het voor zich dat er aan ieder der twee delen twee aangrijpingspunten ge maakt moesten worden om de delen op te hijsen". Hoe is dat gedaan? Hij toont de oplossing. „Kijk, hier zijn de bevesti gingspunten. In de holle asgedeelten hebben we op vier plaatsen proppen geplaatst, die stevig ge noeg zijn om de zware last te dragen. De kabels, die naar de op het bovenliggende dek opgestelde hijsmechanismen liepen, vonden hun weg door de schraappotopeningen". De wanden van deze openingen mochten uiter aard geen beschadigingen oplopen. Daarom bracht men een soort houten bekleding aan. Na het ophijsen bleven de twee krukasdelen aan het zeer degelijke kabelwerk hangen, terwijl ter be veiliging aan de onderzijde van de as sterke on dersteuningen in de vorm van balken kwamen te staan. Zo opgehesen en gestut konden de werk zaamheden aan de lagers een aanvang nemen. In het inwendige van de „motor" is heel wat ge beurd om de zaak te klaren en om opduikende problemen het hoofd te kunnen bieden. Maar ook deze uitdaging is weer afdoend beantwoord. 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 12