Scheepvaart door een barre Oostzee ,,'s Winters legt men daar op het ijs zelfs verkeerswegen aan. Er staan dan ook borden om de automobilist de weg te wijzen, terwijl er ook houten gebouw tjes worden opgetrokken". Stuurman Beckers van de „Ala- mak", een schip van de Argo rederij uit Bremen, dat vroeger bij onze werf is verlengd en nu een onderhoudsbeurt ondergaat, laat een foto van dit winterse toneel zien. Kapitein Krüger vult aan: ,,Daar waar die verkeerswegen op het ijs worden gekruist door een door ijsbrekers gemaakte door vaart voor schepen, hebben ze zelfs een soort veer in dienst gesteld". We hebben een gesprek aan boord van de „Alamak" over de barre en boze winters in de Oostzee, waar tijdens tempera turen van 30°C de zeevaart gewoon door moet gaan. Deze vaart houdt onder meer in, dat er bijvoorbeeld papier- cellulose e.d. uit o.a. Finland wordt gehaald om naar Bremen, Amsterdam of Rotterdam te worden gebracht. Rotterdam is voor de schepen van de Argo- rederij tevens de eindhaven. Hier worden stukgoederen, zo als vrachtauto's en bulldozers ingeladen, die zijn bestemd voor Finland. Er wordt 's zomers en 's winters gevaren. Uiteraard doen zich 's winters i.v.m. met het uiterst dikke ijs vertragingen voor. De vaart in de Oostzee vergt bijzonder veel van de schepen. De heer Beukman van onze werf zegt er dit van: „Als die schepen zo'n winter door het schurende en stuwende ijs zijn gevaren, blijkt een onderhouds beurt beslist geen overbodige luxe. Het ijs schraapt de bodem spiegelglad. De huid ziet er dan uit als gegrit". Het spreekt voor zich, dat dergelijke schepen met de grootst mogelijke aandacht en zorg worden behandeld. De Oostzee-vaart is nu eenmaal zwaar voor een schip en het dient er derhalve geheel en al op berekend te zijn. Daar wordt tijdens een onderhoudsbeurt rekening mee gehouden. Kapitein Krüger vermeldt ter loops: De „Alamak" is evenals nog enkele van onze schepen indertijd bij deze werf ver lengd". De stuurman toont onderwijl nog vele foto's. „Kijk, hier een paar Finse ijsbrekers, Nee, deze niet, dit is de „Hanse", een Duitse De „Alamak" aan de kade 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 16