Kapitein Krüger (rechts) en stuurman Beckers (links) met Finse bemanning. De sche pen varen meestal in konvooi achter een dergelijke ijsbreker". De kapitein merkt op: „Je kunt wel proberen zo lang mogelijk alleen te varen, maar kom je vast te zitten in het ijs, dan moet IJsbreker in actie je speciaal opgehaald worden door zo'n ijsbreker en dat kost veel geld. Als zo'n ijsbreker je via de radio laat weten op een bepaalde positie te blijven en je gaat tegen zijn advies in, nou, dan zit je goed mis, dan laten ze je rustig kreperen. Ze weten ook wel veel van het ijs en wat ze te doen staat. Je moet niet ver geten: vanuit de lucht wordt de toestand eveneens voortdurend in het oog gehouden". Hoe zit het verder met de kosten? „We betalen van de herfst tot aan de zomer ijsbelasting. De schepen, die aan deze vaart deelnemen, zijn door de classi ficatiebureaus in verschillende ijsklassen ingedeeld. De „Ala- mak" bijvoorbeeld is een schip in ijsklasse 1A. Dat is de hoog ste klasse en daarvoor betaalt men het laagste tarief. Blijkt hel noodzakelijk, dat een ijsbreker een schip gaat slepen, dan moei daar extra voor betaald wor den". Zonder risico's is de vaart in de winterse Oostzee allerminst. Risico's zijn nu eenmaal niet al tijd uit te bannen. „Als het schip in het ijs komt vast te zitten, komt er een enorme druk op te staan. De huid kan soms wel enige decimeters worden inge deukt. Het ijs kruipt tegen de zijden omhoog, soms zelfs tot aan het dek toe. En met de kou de moet je erg oppassen. Vaak heb je niet in de gaten, dat het zo koud is. Onze kok ging een keer zonder muts op brieven posten. Hij kwam terug met vreselijk dik opgezette oren. Als het hier aan de Noordzee koud is, bijt de wind flink in je huid, maar daar voel je er niets van, dat is verraderlijk". Maar kapitein Krüger vindt het werk daar in de Oostzee enorm interessant en boeiend. Hij zou niets anders willen. Zijn stuur man zegt trots: „De kapitein, nou die is een ijsspecialist eer ste klas". Waar moet je nu vooral op let ten? „Zout. Je moet veel zout mee nemen om te strooien. En we gebruiken veel kabels van per- Ion, daar sla je het ijs makkelijk af". IJzig werkje En zijn er nog moeilijkheden met bepaalde stromingen? „Nee, die zijn er nauwelijks. Er is daar geen eb en vloed. In de Oostzee wordt de beweging van het water bepaald door de wind. Blaast die uit het noorden met een flinke kracht dan wordt het water soms wel een paar meter hoog in het zuiden opgestuwd. Verder alles rustig.Voor de kapitein lijkt alles gesneden koek, maar dan wel uit de ijs kast. De „Alamak" is al weer van on ze werf vertrokken. Kapitein Krüger vertelt wat de „Alamak" eigenlijk betekent. „Zij is de mooiste ster uit de Andromache Dromerig kijkt hij uit het venster van stuurman Beckers' hut alsof hij op zoek is naar dit verre sterrebeeld. Zelfs verkeerswegen 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 17