Secties in het water liggend gekoppeld Voor de eerste maal zijn er bij Wilton-Fijenoord twee zeer gro te scheepssecties liggend in het water aan elkaar gekoppeld. Deze bij onze werf voor derma te grote scheepsdelen niet eer der beproefde techniek bracht onder degenen, die er aan mee werkten groot enthousiasme te weeg en men was uiteraard trots met het behaalde resultaat. Al vlug na het uitdokken van de twee secties voor het opslag schip voor ruwe olie, dat wij sa men met de RDM bouwen, zijn in de werfhaven de werkzaam heden om de delen aan elkaar te zetten, begonnen. De heer Oranje - zeer ingeno men met dit karwei („daar kun nen we wat van leren") ver telt: „Bovenop dek hebben we de delen met twee scharnieren verbonden. Mannetje-vrouwtje noemen ze deze methode van scharnieren. Nu is het zaak de twee delen door middel van nauwkeurig ballasten tegen el kaar te brengen, waarna met het stellen, hechten en aflassen kan worden begonnen. Gelukkig hebben we gunstig weer. Met een sterke golfslag en veel wind is het niet te doen. Alleen het nu onder water liggende deel zal later in dok tijdens samen- bouw met het RDM-deel gelast worden". Het was een imposant gezicht de mannen met de secties („Zij zijn per stuk 45 x 26 x 25 me ter") bezig te zien. „Doet-ie wat?" „Ja, de naad wordt steeds nau wer". "We ballasten nog geen 3/4 ton water per minuut. Het gaat lang zaam en geleidelijk". De heer Tuinder wijst naar de naad. Eén en ander moet ook kalm pjes gaan, want wanneer het water snel in de tanks zou stro men, zouden de secties weer uit positie komen te liggen. De heer Van Woerden: „Ik ga er een trekker opzetten". Een trekker is een constructie van zwaar plat, die samen met de hydraulische pomp, die kracht moet opleveren om de twee delen bij elkaar te houden. De mannen kijken gespannen. Anderen hebben reeds tevoren gezegd: „Jammer dat wij tijdens het koppelen met vakantie zijn. We zouden het graag hebben meegemaakt". Het werk in de scheepsbouw blijft levend en een nieuwe stunt boeit altijd opnieuw. Interessant werk voor onze Nieuwbouwafdeling Na het koppelen van het door ons bedrijf gebouwde achter schip aan het door de RDM ge construeerde voorschip van het opslagschip voor ruwe olie zul len aanvullende werkzaamheden worden uitgevoerd. Onze Nieuwbouwafdeling zal op het achterschip een treatment- deck met de nodige tanks plaat sen en bovendien een toegele verde installatie voor het ont- zouten en verder reinigen van de ruwe olie monteren. Foto boven: De secties worden in de haven bijeengehouden door W.F.-slepers Foto onder: Speciale scharnieren op het dek als eerste bevestiging 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 5