40 JAAR ZIEKTEWET Het was op 1 maart precies 40 jaar geleden dat de Ziekte wet in werking trad. Er is aan invoering van deze wet heel wat voorafgegaan. Geen onzer so ciale verzekeringswetten is met zoveel barensweeën gepaard gegaan als deze. Reeds toen rond de eeuwwisse ling het ontwerp Ongevallenwet in behandeling kwam werd er in de Tweede Kamer bezwaar te gen gemaakt dat niet eerst de ziekengeldverzekering werd ge regeld. Voor minister Abraham Kuijper was dit aanleiding onmiddellijk na het tot stand komen van de Ongevallenwet een ontwerp- Ziektewet in te dienen. Daarin werd niet slechts een verzekering van ziekengeld (loonderving) voorgesteld, doch tevens een ziektekostenverzeke ring (wij zouden thans zeggen de ziekenfondsverzekering). Kuijpers' ontwerp haalde de Tweede Kamer niet en werd in 1910 door Talma ingetrokken en door een geheel nieuw ontwerp vervangen. Daarin kwam de ziektekostenverzekering niet meer voor. Weliswaar werd Talma's Ziekte wet op 5 juni 1913 in het Staats blad afgekondigd maar het zou 17 jaar duren aleer de wet in werking trad. Met name twee zaken zijn de oorzaak van deze vertraging ge weest. In de eerste plaats de strijd over de vraag of in de Ziektewet ook de ziektekostenverzekering diende te worden opgenomen. In de tweede plaats de verschil len van opvatting over de orga nen aan welke de uitvoering van de wet moest worden op gedragen. Talma, de geestelijke vader van de Raden van Arbeid, wilde naar het voorbeeld van de Duitse Ortskrankenkassen, de wet uit sluitend zien uitgevoerd door ziekenkassen van deze Raden. Daartegen rezen ernstige be zwaren in de Tweede Kamer, als gevolg waarvan een amen dement werd aanvaard dat het mogelijk maakte ook door werk nemers gestichte ziekenkassen als uitvoeringsorgaan in te scha kelen. Herhaaldelijk werden wijzigings voorstellen ingediend. Daarin werd dan weer wel, dan weer niet de ziektekostenverzekering als onderdeel van de zieken- verzekering voorgesteld. De Raden van Arbeid kwamen als uitvoeringsorganen steeds meer op de achtergrond, terwijl bedrijfsverenigingen naar voren kwamen. In 1925 heeft minister Aalberse een poging gewaagd de onge vallen- en ziekengeldverzeke ring in één wet te regelen, met als uitvoeringsorganen in de eerste plaats bedrijfsvereniging en. De Raden van Arbeid zou den nog slechts als aanvullende uitvoeringsorganen optreden. Door het aftreden van de rege ring kwam het ontwerp-Aalberse niet in behandeling. Het in maart 1927 gehouden tweede congres sociale verze kering van de Vereniging van Raden van Arbeid stond geheel in het teken van de wettelijke regeling van de ziekengeldver zekering. Er heerste alom en met name in arbeiderskring teleurstelling en ontstemming over het lange uit blijven van een wettelijke rege ling. In vele collectieve arbeids overeenkomsten waren daarom reeds bepalingen opgenomen die de onder deze c.a.o.'en val lende werknemers een uitkering bij ziekte garandeerden. Minister Slotemaker de Bruine trok het ontwerp Ziekte- en On gevallenwet van 1925 in en greep terug op de in 1913 afge kondigde Ziektewet-Tal ma. Hij diende een aantal voorstel len tot wijziging in, die door de beide Kamers werden aanvaard. De belangrijkste wijzigingen wa ren: a) de ziekengeldverzekering zou een collectief en geen indivi dueel karakter dragen; b) de uitkering zou niet 70% doch 80% van het dagloon bedragen; c) de wet zou uitsluitend gelden voor werknemers met een loon van niet meer dan 3.000,- per jaar; d) alleen zwangerschap en be valling van een gehuwde 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 16