vrouw zouden met ziekte worden gelijkgesteld. De uitvoering van de wet zou worden opgedragen aan be drijfsverenigingen; slechts in die gevallen waarin een werkgever zich niet aansloot bij een be drijfsvereniging zou hij van rechtswege zijn aangesloten bij een ziekenkas van de Raad van Arbeid. Het merendeel der werkgevers sloot zich aan bij een bedrijfs vereniging. Slechts een klein deel, voorna melijk kleinere werkgevers, koos voor aansluiting bij de Raad van Arbeid of verzuimde zich bij een bedrijfsvereniging aan te sluiten en werd derhalve ingedeeld bij een Raad van Arbeid. Dit wijst erop, dat kennelijk de voorkeur werd gegeven aan uit voering door privaatrechtelijke organen. Tal van wijzigingen zijn in de loop der jaren in de Ziektewet aangebracht. De loongrens van 3.000,- is vele malen verhoogd. In 1947 werd de uitkeringsduur van 26 weken verlengd tot 52 weken. Ook de kring van verzekerden is herhaalde malen uitgebreid. In de uitvoeringsorganisatie kwam een ingrijpende wijziging door het in werking treden van de Organisatiewet Sociale Ver zekering op 1 januari 1953. Se dert dien hebben de ziekenkas sen van de Raden van Arbeid opgehouden te bestaan en wordt de Ziektewet uitsluitend uitge voerd door zgn. vakbedrijfsver enigingen met verplicht lidmaat schap die met het in werking treden van de Werkloosheids wet (1 juli 1952) hun intrede hadden gedaan. Van nog ingrijpender betekenis was de wijziging van 1 juli 1967. Deze was het gevolg van likwi- datie der Ongevallen- en Invali diteitswetten en het in werking treden der Wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering op genoemde datum. Wat minister Aalberse in 1925 reeds beoogde werd in 1967 ge realiseerd: ongevallen- en ziek teverzekering werden in één wet ondergebracht. Door het verval len van de loongrens werd de werkingsfeer uitgebreid. Thans valt een ieder die in dienstbe trekking is of wiens arbeidsver houding met een dienstbetrek king wordt gelijkgesteld onder de Ziektewet. De uitkeringsduur is weliswaar gehandhaafd op 52 weken, maar er is bij voortdurende arbeids ongeschiktheid een bijna auto matische overgang naar de W.A.O. Voorheen kwam degene die uit de Ziektewet was „uitge trokken" veelal in aanmerking voor een uitkering krachtens de Invaliditeitswet (later aangevuld met de Interumwet voor Invali- diteitsrentetrekkers), doch in bijna alle gevallen betekende dit een aanzienlijke verlaging van de uitkering. Weliswaar werd deze in de laatste jaren in vele gevallen opgevangen door een aanvullende uitkering door de bedrijfsverenigingen, maar deze berustte enerzijds op vrijwillig heid en was anderzijds van be perkte duur. Terugziende op 40 jaren ge schiedenis Ziektewet kunnen wij constateren dat in die periode een stuk sociale zekerheid is gegroeid voor een zich steeds uitbreidende groep van werkne mers. Niet bij benadering valt te zeg gen hoeveel miljarden guldens in die 40 jaren in Nederland aan ziekengeld is uitgekeerd. In de eerste plaats is dit vanzelfspre kend van grote betekenis ge weest voor allen die in deze ja ren gedurende kortere of langere tijd door ziekte van het arbeids proces waren uitgeschakeld. Daarnaast mag naar mijn me ning toch ook de economische betekenis van een goede zie kengeldverzekering niet uit het oog worden verloren. Kan een werknemer niet meer aan het arbeidsproces deelnemen en is hij gedurende die tijd voor een belangrijk deel van inkomsten verstoken, dan vermindert zijn koopkracht en zal hij in toene mende mate zijn uitgaven moe ten beperken. Dat dit bij een zo omvangrijke beroepsbevolking als ons land telt en een betrek kelijk hoog percentage aan zie- teverzuim belangrijke gevolgen heeft voor ons gehele econo mische leven is wel zonder meer duidelijk. Dat een goede ziekengeldver zekering niet alleen van beteke nis is voor de individuele werk nemer en diens gezin maar ook voor de gehele samenleving mag bij het veertigjarig bestaan van de Ziektewet ook wel wor den gememoreerd. Zowel de sociale als de economische be tekenis van onze sociale verze keringswetten in het algemeen en van de Ziektewet in het bij zonder mogen niet worden on derschat. J. L. Bovenstaand artikel van de hand van de heer J. Londema werd gepubliceerd met toestem ming van de Stichting Voorlich tingscentrum sociale verzeke ring.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 17