Sneller werken met kantenverlijmer en de drevelmachine De drevelmachine "Met deze machine gaat het afwerken van de kantjes wel twintig keer zo snel. Dat is be langrijk; het is tenslotte een vrij vee! voorkomende bewerking, zodat er door deze moderne methode tijd en kosten worden bespaard". Het zoeken naar en het invoeren van steeds efficiëntere werkwij zen vindt ook plaats in de afde ling Houtbewerking. Deze afde ling heeft er twee paradepaard- jes bij: de kantenverlijmer (die er beslist de kantjes niet af loopt) en de drevelmachine. We hebben er een gesprek over met de heer Boot. Hij is zeer enthousiast. "Je komt tijdens de vele "landactivitei- ten", die wij uitvoeren met aller lei moderne en nieuwe produc tiemiddelen in aanraking. Je steekt je licht erover op en kijkt of deze machines ook hun toe passing bij ons kunnen vinden en of ze rendabel zijn voor ge bruik bij een scheepswerf. Er zijn natuurlijk van die machines, die uitsluitend hun geschiktheid bewijzen bij bijvoorbeeld massa productie in de meubelindustrie. Dergelijke apparatuur valt dan buiten ons terrein en is voor ons niet aantrekkelijk". De kantenverlijmer is nu onge veer twee maanden in gebruik. Het is een Italiaans product. "We gebruiken hem voor het afwerken van houten platen, waaraan randjes moeten wor den gezet, zoals van hout, fi neer, kunsthars, plasticband en noem maar op. Dat deed men vroeger met de hand. Zo'n latje kreeg een messing, een soort tandje, dat in de houten plaat greep, het kwam vast te zitten door gebruik te maken van lijm. Een tijdrovend karwei, want het latje moest altijd iets langer en breder zijn dan de plaat. Was het eenmaal bevestigd, dan volgde de afwerking om als het ware één geheel met de plaat te gaan vormen". De kantenverlijmer betekent een uitkomst in deze productiefase. "De messing is overbodig. Met behulp van warme lijm be vestigt de machine het aan te brengen kant-materiaal tegen de af te werken plaat, zaagt de koppen en freest de onder en bovenkant gelijk in één bewer king.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 3