Automatische verfspuit installatie in de scheepsbouw- loods Dat betekent tijdwinst, vooral als er veel van dit werk tegelijk moet worden gedaan. De gloed nieuwe aanwinst hebben we al fijn kunnen gebruiken voor uit giftebalies voor een universi teit." Een nog nieuwere of jongere spruit in de houtbewerkingsge meenschap is de enkele weken oude drevelmachine. "De machine boort automatisch gaten met als maximum acht tien in één keer, die een onder linge afstand hebben van 32 mm. Bij het inelkaar zetten van kasten bijvoorbeeld gebruikte men schroeven, die er stuk voor stuk in dienden te worden ge draaid. Nu boren we gaten en brengen met deuvels de verbin dingen tot stand. De deuvels zijn kleine houten pennetjes, die precies in de gaten passen. Met lijm komen zij muurvast te zit ten. Was vroeger het aanbrengen van dorpel- en stijlverbindingen een ingewikkelde bezigheid, thans is dit werk door de intrede van de deuvel sterk vereenvou digd". Bij het maken van kasten met verstelbare planken komt de machine eveneens uitstekend van pas. "We brachten de nodi ge gaatjes altijd stuk voor stuk aan, de machine doet het echter in een wip". En zo gaat de machine steeds meer een belangrijke plaats in nemen in onze samenleving, op vrijwel ieder gebied. De afdeling Houtbewerking wil daarbij niet achterblijven. De kantenverlijmer. "Je moet met de tijd mee. In het produktieproces vindt de me chanisatie en automatisering steeds meer ingang. De machi ne neemt het werk van de mens over. Dat is een geluk; omdat het steeds moeilijker wordt ar beidskrachten te vinden. Ook in de Scheepsbouw. Dan moet je er iets aan doen om niet ach terop te raken." De heer Janssen vertelt over de nieuwe automatische verfspuit installatie in de Scheepsbouw- loods. 'Het is niet zo, dat het werk nu sneller gaat, maar wel economischer. Vooral het verf- verbruik ondergaat een gunstige invloed. Maar nog een belang rijk voordeel is, dat er in de toekomst maar één man ingezet hoeft te worden, waar vroeger twee handspuiters nodig wa ren". Hij wijst naar een verticale ko lom. "Kijk, de afzuiginstallatie om de kwalijke verfdampen te laten verdwijnen. We hebben de oude afzuigapparatuur aange past". Er achter, opzij staan twee andere verticale kolommen met paneeltjes en knopjes erop. Op het eerste gezicht is de functie onduidelijk. "Dat zijn de verticale robots". Hij maakt de werking duidelijk. "Tussen die kolommen door kunnen de sta len platen in verticale stand lopen. De robots spuiten er on derwijl een volkomen egale verf- 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 4