zaak. laag op. Ze doen dit zeer nauw keurig, waarbij de laagdikte in stelbaar is tussen ongeveer 7- en 20/1000ste millimeter". Dat egaal opspuiten blijkt een belangrijke aangelegenheid, die begrijpelijk wordt, wanneer de heer Janssen zijn verhaal ver volgt. Hij doet dat haast op een matematische manier: kort, overzichtelijk. Je krijgt zodoende een goed beeld. "Toen er nog met de hand opgespoten werd, kreeg je aan de kanten van de plaat een dunnere laag dan in het midden. Bovendien was de laag dikte op de plaat lang niet over al even groot. Een onregelmati ge laagdikte heeft veel bezwa ren. Bij een latere bewerking als branden en lassen wordt aan rendement ingeboet, waarbij tevens op plaatselijk te dikke lagen bij het branden de pit uitslaat en inbrandingen e.d. voorkomen". Gaan de platen verticaal door de installatie na voorverwarmd uit de gritstraalmachine te zijn gekomen, de profielen lopen er horizontaal door. "Daarvoor dienen de twee horizontale ro bots. De snelheid van de verf spuitinstallatie is afhankelijk van de snelheid van de gritstraal machine. Dat is de reden, dat het spuiten met de nieuwe me thode niet sneller gaat dan het handspuiten. Maar zoals ge zegd: het resultaat is verfijnd en het werk gaat economischer". Op het ogenblik kampt men af en toe met wat kinderziektes. "Maar die worden overwonnen. Het is overigens een logische De automatische verfspuit-installatie Neem bijvoorbeeld de productie van radio- en t.v.-toestellen. Men vervaardigt deze aan de lopende band. Maar zo'n verf spuitinstallatie bouwt men in op dracht, per stuk. De installatie dient aan bepaalde eisen te worden aangepast, dus is een speciaal ontwerp nodig. Daar naast verwerkt men er de nieuw ste snufjes in. Natuurlijk kan er dan iets mis lopen, maar dat zijn problemen, die door de tijd worden opge lost". De modernisering gaat steeds verder. "We zijn bezig de hele kwestie van de voorbehandeling te rationaliseren. We zijn al be gonnen met de rollenbaan in het platenpark. Er is een auto matisch systeem door de Be- drijfsdienst aangebracht. De pla ten kunnen bij het weghalen nu niet meer over elkaar schuiven, terwijl ook automatisch de kra nen vrij blijven. Voorts gaan we iets doen aan de turbines van de gritstraalinrichting. Door mid del van een foto-electrische cel horen deze na het passeren van een plaat af te slaan. Het sy steem bevredigt niet helemaal en zal worden verbeterd. Dat zal de efficiency ongetwij feld ten goede komen". En zo zoekt men naar steeds economischer wegen om de produktie tot in de puntjes te regelen, waardoor meer werk in minder tijd verzet kan worden. Het is tevens de bedoeling het gritten en spuiten van platen en profielen planmatiger te laten verlopen als tot nu toe mogelijk was. Er is hiertoe al de mede werking van de andere belang hebbende afdelingen ingeroe pen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 5