Brandweer hoort een homogeen team van vrienden te zijn J. van Vliet over 25 jaar Brandweer „Als je brandweer wil spelen, moet je dat doen met mensen, die elkaar mogen, die voor el kaar willen opkomen". Dit is in zeer korte bewoordin gen de filosofie, van waaruit het brandweerwerk bij ons be drijf wordt benaderd. De onder de afdeling Beveiliging van de heer Landzaad ressorterende Bedrijfsbrandweer bestaat 25 jaar. Een gelegenheid, die wij hebben aangegrepen om hier over een praatje te maken met de met de praktische uitvoering van het werk belaste man, de heer J. van Vliet. „Met dat voor elkaar opkomen, bedoel ik niet het partij trek ken, wanneer er een ruzie of iets dergelijks is. Het gaat hier om: bij een brand kan er altijd een gevaarlijke situatie ont staan, waardoor één van de mannen in het nauw komt. De anderen moeten bereid zijn de reddende hand te bieden. Er is nog iets. In het team mogen geen twee mensen zijn opgeno men, die elkaar niet mogen". Hij slaat bedachtzaam de as van zijn filtersigaret. „Veron derstel, dat bij een brand in een schip deze twee samen het vuur te lijf gaan en één van bei den in het ruim tuimelt. Dan kan je geheel ten onrechte praatjes krijgen. Nee, het moet een goed op elkaar afgestemd team van vrienden zijn. Dat is een eerste vereiste". Praten met de heer Van Vliet betekent praten over zijn le vensbeschouwing, die ten grondslag ligt aan het vormen van een humane, homogene ploeg mensen. En daarna komt de techniek aan bod, want over de diverse brandbestrijdings- middelen en -methoden alsme de de preventieve aanpak kan hij uren vertellen. Samen In de asbak wordt net vuur van zijn opgerookte sigaret ge smoord. „In 1948 kwam ik bij ons bedrijf. Er was toen al een brandweergroep, die enigszins op haar achterste benen liep. Er is in het WF-nieuws een op roep geplaatst om vrijwilligers te krijgen. Op de eerste bijeen komst waren ongeveer 30 man aanwezig. Tijdens deze bespre king is toen meteen gesteld, dat de genoemde eigenschap bij iedereen aanwezig moetzijn. Na tuurlijk kwam het later wel eens voor, dat er mensen met elkaar overhoop lagen, maar dan bleek altijd de juiste oplossing te zijn: het uitpraten met elkaar. Het moet toch zo zijn, dat de mensen met elkaar samengaan onafhankelijk van hun huids kleur, hun politieke of religieu ze opvattingen. Dat hoor je in je gezin, je sport, je werk of wat dan ook in de praktijk te brengen". Je zou brandweermannen praktische idealisten kunnen noemen? Hij legt zijn armen met inelkaargestrengelde vin gers op het bureau. „Dat weet ik zo net nog niet. Je gaat dan zo gauw toe naar het begrip held. En wat is eigenlijk een held? In ieder mens leven be paalde angsten. De één kan ze overwinnen en de ander op een bepaald moment niet. Is de laatste daardoor minder? Voor mij zéker niet". Het formeren van een hechte ploeg blijkt in de praktijk te zijn gelukt. Want zijn filosofie kan aan de werkelijkheid ge toetst worden. Een voorbeeldje als illustratie heeft hij voorhan den. Vuurhaard „Gelukkig doen zich niet veel branden bij ons bedrijf voor. Op een gegeven ogenblik ontstond er echter een vuurhaard onder de bak van een schip. Er lagen trossen en een hoop rommel. Gevolg: een scherpe rookont wikkeling. Eén van onze man nen ging met het masker voor naar binnen, raakte de weg kwijt, werd nerveus en riep om hulp. Onmiddellijk reageerde het team. Er was een vriend in nood, dus er op af. Zonder masker voor verdrongen ze zich voor de ingang om bij te sprin gen. Met gebruik van geweld heb ik ze terug moeten houden. Anders waren er ongelukken gebeurd. Twee mannen met masker voor zijn daarop naar hun kameraad gegaan en brachten hem buiten kennis weer buiten, waar hij kon op knappen". Tussen de Bedrijfsbrandweer en de Schiedamse Gemeente lijke brandweer bestaat een nauwe samenwerking. Als sym bool hiervan hoeft men slechts te duiden op de speciale „ro de" telefoonlijn, die ons wacht- gebouw met de Schiedamse 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 10