Zr. Ms. „Samarang" Uit de oude doos Bouwnummer 18 125 jaar geleden werd bij „Fijenoord" het eerste Neder landse schroefstoomschip ge bouwd. Vervolg In het april nummer van het Wilton-Fijenoord Nieuws nam u kennis van de inhoud van het kontrakt voor de bouw van dit schip - inklusief levering van een bekwaam machinist. Waar gesproken wordt van Ne- derlandsche Ellen, diene ter verduidelijking, dat een Neder- landsche El gelijk was aan een meter. Een Duitsche Zeemijl was gelijk aan vier Engelsche Zeemijlen. Een Knoop komt overeen met 1 Engelsche Zee mijl per uur 1 Duitsche Zee mijl per 4 uren (per wacht). De proeftochtsnelheid van de „Samarang" was dus 7,5 knoop. Op 24 oktober 1846 werd nog een aanvullend kontrakt voor de „Samarang" afgesloten, luiden de: „De Nederlandsche Stoomboot Maatschappij verbindt zich tot het aanbrengen eener greenen huid, dik 0,06 El over de ijzeren huid boven het berghout van Zijner Majesteits Stoomschip „Samarang" en deze greenen huid door de ijzeren huid met ijzeren bouten te hechten, voorts de ijzeren huid door menie en koolteer te beschermen tegen oxidatie. Voor boven omschreven supple- toire werk en leverantie zal aan de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij worden uitbetaald de som van 1000,— (Duizend Gulden). De betaling zal geschieden te gelijk met den derden termijn voor het stoomschip voornoemd, en overeenkomstig de bij voor geschreven kontrakt gemaakte bepalingen". De ketel had één vlamkast en zes vuren elk met een diameter van 2'-6" en lengte van 5'-6"; in totaal waren 264 vlampijpen aangebracht. De stoommachine met twee os- cilerende cilinders (dia 40", slag 36") op één kruk werd t.o.v. de eerder gebouwde rader schepen negentig graden ge draaid, zodat de hoogliggende krukas in het langsvlak van het schip kwam te liggen. De lucht pomp (dia 32", slag 18") werd aan de voorschipzijde van de machine geplaatst. De machine werd, behalve op een fundatie op de bodem van het schip, tevens aan het dek bevestigd. Twee zware houten langsbalken van 12" x 13" doorsnede wer den tot dit doel onderdeks aan gebracht. In de afbeeldingen is te zien dat, zoals overigens reeds in het kontrakt vermeld, veel ijzer in de „Samarang" werd verwerkt. Hoewel de bovenwater huid van ijzer was (en volgens aanvullend kontrakt aan de buitenzijde met IAMA8AM6. Langsdoorsnede door machinekamer, ketelruim. 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 14