„TITAN" uit de vaart genomen BAAS ARIS: „HET IS EEN KNAPPE CONSTRUCTIE" „De oude bok „Titan" is uit de vaart genomen. Hij ligt nu bij de oude werf, op dezelfde plaats, waar hij ongeveer 60 jaar gele den zijn levensloop begon". Er klinkt een beetje weemoed in de stem van baas Aris. „Ik heb er 27 jaar mee gewerkt. Ik be schouw het leven van de „Titan" als dat van een opgroeiend kind tot volwassene. Toen hij in Delfshaven in bedrijf werd ge steld, overheerste hij als het wa re de hele werf. Hij domineerde daar nog meer dan nu de nieu we drijvende kraan „Mammoet" hier in Schiedam. Wanneer er in een gezin een kind wordt gebo ren, gaat er ook alle aandacht naar uit. Dat was met de „Titan" net eender, maar hij begint nu te kraken". Hij is vol lof over het oude beestje. „Een knappe construc tie, die nog steeds voldoet. De schaalvergroting in de scheeps bouw stelt echter zwaardere eisen aan de hijshoogte en de sprei. Maar de „Titan" is ook een prima bok, die indertijd veel opzien in het Rotterdamse havengebied baarde. Trouwens, na de oorlog bewees hij goede diensten bij de wederopbouw van de Rotterdamse haven. Tal loze malen werd een beroep op onze bok gedaan in verband met de opbouw van de haven kranen. Daartoe was hij uiter mate geschikt". Gemeenschap In zijn bewogen leven heeft de „Titan" vele karweien geklaard. „Zet er maar in, dat er miljoe nen tonnen aan materialen zijn verzet. Dat alles met een be manning, die in de loop der ja ren een hechte gemeenschap is gaan vormen. Vooral vroeger zagen de bemanningsleden de bok als een soort eigendom, De oude bok „Titan". waarmee zij hun brood verdien den. In het bedrijf bezette hij in derdaad een soort sleutelposi tie". Natuurlijk heeft hij in al die ja ren weieens gekke dingen mee gemaakt. De heer Meeuwisse vertelde tijdens de in dienst- stelling van de „Mammoet" iets over de stormrampnacht in 1953. „Ja, dat klopt. De bok was toen uitgeleend en is in die nacht op drift geraakt en in een weiland terecht gekomen. Ik geloof van de Braakpolder of Zaagpolder, dat kan ook wel. Er zaten mensen aan boord. De volgende ochtend zijn de heer 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 3