Uit de oude doos (62) De kiem van het Fijenoordbedrijf werd reeds gelegd op 24 sep tember 1822 toen de heren Corn, van Vollenhoven, G. M. Roent gen, J. Ch. Baud, C. C. Dutilh en mevr. de Wed. C. Balguerie onder de firma "Van Vollenho ven, Dutilh Co." een rederij oprichtten. Dit initiatief was een direct ge volg van de wens van Koning Willem I in Noord-Nederland de stoomvaart ingang te doen vin den. Reeds eerder had deze vooruit strevende vorst in de Zuidelijke Nederlanden het kasteel en do mein van Seraing voor in dustriële doeleinden afgestaan aan de gebroeders Cockerill. In de Noordelijke Nederlanden was het de geniale Gerhard Mo- ritz Roentgen, die met voortdu rende steun van genoemde ko ning de stoomvaart tot ontwik keling trachtte te brengen. Vanaf 1818 had deze Marine officier in opdracht van zijn superieuren buitenlandse reizen gemaakt en rapporten uitgebracht. Het was dan ook niet toevallig dat G. M. Roentgen als Tech nisch Directeur van de rederij "Van Vollenhoven, Dutilh Co." optrad. Op 3 juni 1823 werd een houten stoom raderboot in dienst ge steld "de Nederlander", waar van het casco werd gebouwd op de werf van de firma W. J. Hoo- gendijk te Capelle a.d. IJssel en machine en ketel werden be steld bij Henry Maudsley te Lon den. Interessant waren de beweegre denen tot het in de vaart bren gen van dit schip, namelijk: ,,eene practische proeve te ne men om stoombooten van de buitenlandsche vaart te bezigen, in de hoop, dat deze proeve, eenmaal gedaan en goed uitge vallen zijnde, spoedig ook den ondernemingsgeest van anderen zou opwekken, en met het voor nemen om naderhand daar te stellen een associatie van inge zetenen dezes rijks, ten doel hebbende de krachtige uitbrei ding der stoomnavigatie in het algemeen". Reeds op 10 november 1823 werd opgericht de „Nederland- sche Stoombootmaatschappij" (N.S.M. soms ook aangegeven als N.S.B.M.) door de heren J. Ch. Baud, John Cockerill, Corn, van Vollenhoven en G. M. Roentgen. De bestaande firma „Van Vol lenhoven, Dutilh Co." werd ontbonden en „de Nederlander" en andere bezittingen gingen over naar de N.S.M. Bateau no. 7, „Atlas" Foto van schilderij in Gemeente Museum Arnhem

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 16