Bateau no. 8, „Batavier" Het doel van deze onderneming werd als volgt omschreven: „Het doel der Sociëteit is om een geregelde vaart met stoom- booten daar te stellen op alle plaatsen zoo binnen als buiten het Rijk der Nederlanden, waar zulks voor het algemeen nuttig en voor deze maatschappij voor delig wordt geacht; alles na van af verkregen toestemming des Konings en wijders om de hulp middelen, welke zij in haren boezem zal bevatten, ook te doen strekken om voor andere sociëteiten of personen stoom boten te bouwen, indien zulks buiten haar nadeel kan geschie den". In de statuten wordt iets verder gesteld, „dat de Maatschappij zal trach ten in haren kring zoveel moge lijk de nationale nijverheid te bevorderen en dat zij met name hare werktuigen en stoombooten binnen dit Rijk zal doen vervaar digen". Gezien de doelstellingen van de N.S.M. zal het de lezer niet be vreemden, dat de maatschappij naast rederij tevens als wat wij nu een Ingenieursbureau noe men, optrad. Aanvankelijk besteedde Roent gen de rompen van gecontrac teerde schepen uit bij scheeps werven en bestelde hij de ma chine installatie's bij Cockerill te Seraing of bij buitenlandse machinefabrieken. Zodra zulks mogelijk was, ging hij er toe over de schepen aan het eigen etablissement te Rot terdam in te bouwen. De afscheiding van België nood zaakte de maatschappij zelf scheepsmachines te vervaardi gen en pas in 1835 werden op het Etablissement te Fijenoord de eerste casco's gebouwd. De schepen die door het „Inge nieursbureau" werden behan deld kregen een volgnummer: Bateaux 1, 2, 3, 4 enz. ongeacht het feit of zij voor rekening van anderen of van de eigen rederij werden gebouwd. Aan bouw- nummer 1 van „Fijenoord" zijn ruim twintig schepen vooraf ge gaan. Aangezien spoedig machine-in- stallatie's werden vervaardigd voor derden, kregen machines en ketels eigen fabrikagenum- mers. Bij Wilton werd later het zelfde systeem gevolgd. De serie bouwnummers van de schepen bij „Fijenoord" ge bouwd begon in 1835 met No. 1 „Hekla" en eindigde in 1930 met No. 323 Onderzeeboot „K XVIII". Bij Wilton werd in 1882 bouw- nummer 1 „Jacob" op stapel gezet en was men omstreeks 1930 beland bij: No. 322 „Damsterdijk" No. 323 „Siroco" motorjacht Hr. Ruys R. L. No. 324 „Wilton-Fijenoord 2" No. 325 „Wilton-Fijenoord 3" „Wilton-Fijenoord" begon nu in 1931 te tellen vanaf no. 649 „Shell 38", Asphaltlichter, Ned. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 17