Machinefabrieken vervaardigen twee grote pijpenfreesmachines DUITSE OPDRACHT BIJNA VOLTOOID doorsnede 8.10 meter. Hij zal in twee delen worden geleverd. Het gewicht komt rond de 230 ton te liggen. Er zal veel geplat- teerd staal in verwerkt worden en dat vraagt toch altijd weer speciale aandacht. De opleve ringsdatum ligt ergens in mid den 1971". Dan is er nog een aantrekkelijke Repeat (herhalings-) opdracht van de Shell voor twee "crude splitters". In 1967 bouwden wij reeds zo'n installatie voor de Shell in Pernis. „Nu wordt het er weer één voor Pernis en één voor Engeland in de omgeving van Manchester. Deze 34 me ter hoge torens met een door snede van 8,26 meter zijn be stemd voor de eerste stage in het kraakproces van ruwe olie. Ze wegen per stuk ongeveer 210 ton". „Een dergelijke machine kan tot 3.000 pijpen per uur aan beide zijden frezen. Dat is geen klei nigheid". In de Machinefabriek AWB pra ten we met de heer Bambelt over de opdracht voor Kieser- ling Albrecht (Duitsland), voor wie ons bedrijf twee enorme pijpenfreesmachines vervaardigt. De apparatuur is geschikt voor de behandeling van pijpen aan beide zijden van een lengte van 4 tot 8 meter. De diameter mag lopen van YT' tot 4". Het ge wicht van één machine bedraagt ongeveer 50 ton, terwijl de prijs zich rond het halve miljoen gul den per stuk beweegt. De ma chines werken geheel automa tisch. Compleet „Eén zo'n installatie vormt eigen lijk een complex van wat je zou kunnen noemen: een dubbele machine. Hiermee wordt be doeld, dat wanneer de pijpen aan de ene zijde recht zijn ge freesd en de zoekertjes (schui ne kantjes) zijn aangebracht in verband met later aan te bren gen schroefdraad, het proces gewoon doorgaat. De pijpen ko- (vervolg op pagina 4) 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1970 | | pagina 5