PUNT 1: VEILIGHEID PREVENTJE dingsschot vormt een deel van de cilinderbalk, zijnde een giet- stuk voor drie cilinders. De ver nieuwing hiervan was, nog afge zien van de hoge kosten, prak tisch niet uitvoerbaar door de zeer lange levertijd. In overleg met de Technische Dienst van de rederij en met Bureau Veritas werd besloten een reparatie uit te voeren, die als permanent geaccepteerd zou worden. Inmiddels waren cilinderdeksel, zuiger met stang, drijfstang, kruishoofd en alle beschadigde delen verwijderd. Het gebroken onderste schot werd haaks uit het gat afgewerkt en rondom het gebroken mate riaal glad uit de wand verwij derd. Van dit ontbrekende stuk werd nu een gietmal gemaakt en een gietijzeren sector ver vaardigd. Dit stuk werd pasge- maakt en bevestigd, de radiale naden door Metalock, de rond gaande naad door de aangego ten flens met tapbouten. Het bovenste schot was plaat selijk 25 mm omhoog gedrukt en stervormig gescheurd, tevens langs de wand gescheurd. Eerst werd het schot weer omlaag ge drukt met een hydraulische pomp tot het verschil nog 10 mm bedroeg. Verder omlaag druk ken hield het gevaar in, dat het schot geheel zou uitbreken. Alle scheuren werden nu door Metalock gerepareerd, hoofdza kelijk vanaf de bovenzijde, doch ter plaatse van de middenflens ook aan de onderzijde (voordat het gedeelte onderschot was aangebracht). De materiaaldikte van de beide schotten varieerde van 35 tot 65 mm. Tijdens deze reparatie was reeds een centreerpot voor de kotterbaar op het kruishoofd ge maakt en een fundatieplaat op de cilindertopeinden voor het opstellen van de kotterbaaraan- drijving. Ook was inmiddels in de werkplaats een grondige con trole uitgevoerd op drijfstang en kruishoofd en werden deze de len daarna weer gemonteerd. Nu werd de kotteraar opgesteld en werden de gaten van de bei de gerepareerde schotten opge zuiverd, evenals de aanlegvlak- ken van de beide pakkingbus sen. Beide overmaats geleverde pak- kingbushuizen werden nu op maat gedraaid en gemonteerd. Na verdere montage en afwer king kon de motor proefdraaien, hetgeen zonder moeilijkheden verliep, zodat het schip op 23 januari de werf kon verlaten. L. G. Pellenbarg WERKGEWOONTEN Onderste tussenschot na reparatie. Gewoonten komen ook in de normale werksituatie voor. Veel eenvoudig routinewerk valt er onder. Er zijn mensen wier dagtaak voor een groot deel uit gewoon tehandelingen bestaat. Bijgaande plaat vestigt de aan dacht op een belangrijke oor zaak van ongevallen: verkeerde gewoonten. Onnadenkendheid is daar een goed voorbeeld van. Als iemand onnadenkend een la laat open staan, kan dat nare gevolgen hebben, niet alleen voor degene 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 16