PERSONALIA die het onheil heeft veroorzaakt, maar ook voor mensen die er totaal onschuldig aan zijn. De pechvogel op de afbeelding hoeft immers niet degene te zijn die de la heeft laten openstaan, hij komt misschien ten val door de verkeerde gewoonten van een ander. (Al is zijn val natuur lijk ook een gevolg van zijn eigen onachtzaamheid, óók een slechte gewoonte). Gevaarlijke situaties die het ge volg zijn van slechte gewoonten komen wij vrijwel iedere dag te gen. In kantoren bijvoorbeeld veroorzaken zij regelmatig onge vallen. Daar wippen mensen achterover in hun stoel, laten la den van kasten en bureaus openstaan of laten elektrische snoeren los op de grond liggen, zodat zijzelf of anderen er een lelijke val door kunnen maken. In fabrieken, op bouwplaatsen, in magazijnen ontstaan gevaar lijke situaties als mensen er geen gewoonte van maken vloeropeningen af te dekken, beschermingsmiddelen te ge bruiken of schakelaars te ver grendelen als een machine voor reparatie of onderhoud buiten gebruik is. Wat zijn eigenlijk gewoonten? Gewoonten zouden wij kunnen omschrijven als regelmatig te rugkerende handelingen, die we volvoeren terwijl we er niet of nauwelijks bij nadenken. Dat wij van bepaalde handelingen een gewoonte kunnen maken, is een nuttige eigenschap van onze hersenen, want het stelt ons in staat onze aandacht te richten op andere zaken. Een goed voorbeeld van nuttige gewoontevorming vinden wij bij het autorijden. Als het toerental van de motor te hoog wordt, moeten we schakelen. Maar dan moeten we eerst gas terugne men en het linker pedaal in drukken. In het begin gaat dat lastig, onze linker- en rechter voet zijn niet op elkaar inge steld, we raken in de war. Later wordt het een gewoonte, we kunnen onze aandacht aan de weg en aan de verkeerssituatie wijden. Gewoonten komen ook in de normale werksituatie voor. Veel eenvoudig routinewerk valt er onder. Er zijn mensen wier dag taak voor een groot deel uit ge woontehandelingen bestaat. Veilige gewoonten aanleren Wij kunnen ongevalskansen ver minderen door ons goede werk- gewoonten eigen te maken. Dit wil zeggen dat wij zekere han delingen - als voorzorg of als nazorg - zó gewoon gaan vinden dat wij ze uit eigen beweging en onder alle omstandigheden uit voeren als dat nodig is, zonder ze te vergeten en zonder dat iemand anders ons eraan hoeft te herinneren. Zulke gewoonten, véilige gewoonten, moeten we ons bewust aanleren, ze komen niet vanzelf. De voorbeelden zijn talloos: een la na het gebruik dicht doen; een opengelaten vloerluik sluiten; een ladder van boven vast maken; de leuning vasthouden als we een trap aflopen; nooit onder een hangende last gaan staan; een machinebeveiliging, als die er is, ook toepassen; bij slijpwerk een bril dragen; bij het tillen door onze knieën buigen en onze rug recht en rechtop houden; bij brandgevaarlijk werk een blusser bij de hand houden; vóór het wegrijden in de auto onze veiligheidsgordel vast maken; als wij op een steiger of een ladder werken ons gereed schap zó bewaren dat het niet kan vallen; materiaal opslaan met de scherpe uiteinden binnen de stapel en büiten de looppa den. Als veilige werkmethoden tot ge woonten zijn geworden, kunnen we meer van onze aandacht richten op ons werk of op an dere belangrijke zaken, zonder dat wij door ondoordacht han delen onszelf en anderen in ge vaar brengen. Doen zich bijzon dere risicosituaties voor, waarbij wij er met onze goede gewoon ten niet meer uitkomen, dan moeten wij natuurlijk wel gaan denken over een andere aan pak, aangepast aan die situatie. Maar ook dat nadenken hoort een goede gewoonte te zijn. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op onderstaande data eervol ontslag verleend aan: J. C. Ruijgers Bankwerker 22-1-1971 (ziek) A. Kievit Mag. Bed. 29-1-1971 W. de Boer Bankwerker 5-2-1971 A. A. v. Krimpen IJzerwerker 12-2-1971 Afdeling REPARATIE Aangesteld tot baas J. W. van der Berg Stellingmakers Conservering Aangesteld tot onderbaas P. G. J. Burger Conservering W. van der Hoeven Stellingmakers Conservering C. van Leeuwen Stellingmakers Conservering Aangesteld tot voorman in groep A A. Könemann Branders A. P. Kievith Luchtafdeling W. P. Post Luchtafdeling B. J. E. Cordemans Schilders A. J. Velthuizen Stellingmakers A. M. v. d. Linden Stellingmakers W. F. Stouten Stellingmakers J. B. Bel Stellingmakers 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 17