GLADDE WEG, pompend remmen „Voorkom de slip" is nog altijd beter dan er weer uit zien te ko men. In deze tijd waarin nu een maal een verhoogd slipgevaar aanwezig is, (regen, mist, ijzel, sneeuw, vorst enz.) heeft de weggebruiker de plicht voor zijn eigen veiligheid en die van an deren zijn weggedrag aan te passen aan de omstandigheden. Nog maar al te vaak kan men constateren, dat bij een plotse linge regenbui met onvermin derde, te hoge snelheid doorge reden wordt, alsof geen veran dering had plaatsgevonden in een belangrijke gevaarbepalen- de factor. Slippen ontstaat vaak uit een noodsituatie, waarin plotseling geremd of uitgeweken moet wor den. Tot de voorzorgsmaatrege len behoort daarom het zoveel mogelijk voorkomen in een der gelijke situatie te geraken. De fensief rijden is daarvoor van belang. Het tijdig taxeren van hetgeen kan gaan gebeuren geeft de mogelijkheid tijdig het rijgedrag aan te passen en noodsituaties te voorkomen. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrij der kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten etc. zijn alle punten, die het slipgevaar reduceren. Pompend remmen. Indien men op een gladde weg - door welke oorzaak ook - een z.g. noodstop moet maken, b.v. in files, is het aan te bevelen pompend en in cadens te rem men. Door pompend te remmen worden de wielen niet constant geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegenge gaan. Hoe eruit te komen Gaat het voertuig door welke oorzaak dan ook toch slippen, dan is de allereerste vereiste, dat men als bestuurder met overleg te werk gaat. Paniek is bij het slippen een slechte raad gever. Overigens is voor paniek geen tijd. Want als een slip op treedt moet een aantal hande lingen in hoog tempo worden uitgevoerd. Naarmate de snel heid van de auto groter is, zal sneller moeten worden gehan deld om de slip te corrigeren. Een drietal regels dient men dan in acht te nemen: 1. Nooit remmen. 2. Ontkoppelen. 3. Bijsturen. Deze regels kunnen in het alge meen worden toegepast. Er zijn enkele uitzonderingen, maar deze kunnen in dit bestek buiten beschouwing blijven. Nooit remmen In het algemeen heeft een rol lend wiel op het wegdek een grotere weerstand dan een sle pend wiel. Van deze eigenschap dient gebruik gemaakt te wor den. De wielen moeten blijven rollen. Ontkoppelen Zoals reeds opgemerkt, heeft een vrij-lopend wiel meer weer stand op de weg. Bij het corri geren van de slip dienen de voorwaarden hiervoor zo gunstig mogelijk te zijn. Wordt ontkop peld, dan schakelt men de in vloed van de motor op de ge dreven wielen uit, zodat bij voor baat de mogelijkheid dat de ver tragende of versnellende wer king van de motor de slip ver ergert, wordt geëlimineerd. Sturen Door de slip gaat de auto een andere koers dan men wil. Het is dus zaak met het stuur zoveel mogelijk corrigerend werk te doen. Dit „bijsturen" mag niet bruusk of abrupt geschieden. Onthoudt dat u altijd stuurt in de richting, die u wenst. Mocht het bovenstaande u voorkomen als een vrij eenvoudige zaak, dan waarschuwen wij u bij voorbaat dat het corrigeren van slips een grote mate van geoefendheid vereist. Voor het onder de knie krijgen van de techniek is eigenlijk maar één advies te ge ven: bezoek een anti-slipschool! Men moet aan den lijve onder vonden hebben, wat het is om in een slip te geraken en men moet met instructie en onder controle van een gespecialiseerde in structeur geoefend hebben hoe uit de slip te geraken. VEILIGHEIDSINSTITUUT No A 11-40 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 22