Het olieopslagschip „Pazargad" op weg naar de Perzische Golf beambten. Voorts wordt mel ding gemaakt van de nieuwe regelingen ten aanzien van de pensioenen, die in 1970 tot stand zijn gekomen. SCHEEPSREPARATIE Gedurende 1970 heeft onze sector scheepsreparatie voor treffelijk gedraaid. Het was een van de meest succesvolle aktivi- teiten van het concern, aldus het jaarverslag. Speciaal wordt melding gemaakt van de spec taculaire reparatiekarweien aan de „Carmania" en de „Theo- logos". Op de werven van de Rijn-Schelde Groep te Rotter dam, Schiedam en Vlissingen werden in totaal 2.957 schepen gerepareerd, waarvan in dok of op dwarshelling 1.019 schepen met 8,9 miljoen brt. gedurende 8.191 dok/hellingdagen. Mede gezien de studie, die wordt gemaakt van de proble men rond de bouw en de repa ratie van grote tankschepen in Nederland, werd nog geen be gin gemaakt met de uitvoering van de plannen tot het stichten van een werf op de Maasvlakte. SCHEEPSBOUW In het afgelopen jaar bereikte de in de wereld bestelde scheepstonnage een nieuw hoogtepunt. De grote vraag naar schepen van 200.000 ton leidde tot verlenging van lever tijden en aanzienlijk betere prijzen. Voor de gespecialiseer de scheepstypen waarop de Rijn-Schelde werven zich toe leggen was de vraag- en prijs ontwikkeling echter minder spectaculair. De belangrijkste order die in deze sector werd geboekt was die van de twee geleidewapenfregatten voor de Koninklijke Marine, die in Vlis singen worden gebouwd. Ver der verwierf het concern ge durende 1970 opdrachten voor de bouw van twee lijnvracht- schepen, twee productcarriers en een passagiersschip. Mede als gevolg van de loonstijgingen diende op enkele scheepsbouw- contracten een voorziening voor verliezen te worden getroffen van 17.000.000,—. In de be langrijkste contracten is het gelukkig zo, dat clausules zijn opgenomen waardoor stijging van lonen en materiaalprijzen aan de opdrachtgevers kan worden doorberekend. Mede met de reeds eerder geboekte orders kan volgens het jaarver slag van een behoorlijke bezet ting in de scheepsbouwsector worden gesproken. Gedurende het verslagjaar wer den achtereenvolgens een cas co van een autotransportschip en het motorvrachtschip „Tri dent Amsterdam" opgeleverd. Bovendien werden zeven „S"- kerkschepen verlengd en een groot aantal secties vervaar digd. ENERGIEVOORZIENING Met veel succes is de Rijn- Schelde Groep in de loop der jaren overgegaan tot spreiding van haar aktiviteiten. Een van de terreinen waarop de Groep zich heeft toegelegd is de energievoorziening, zowel con ventioneel als nucleair. In 1970 werden weer drie zeer grote stoomketelinstallaties in op dracht gekregen. Hierbij speel de een rol dat de Groep in staat is voor deze installaties een eigen ontwerp aan te bie den. Onmiddellijk hierop noemt het jaarverslag de belangrijke opdracht voor een tweetal grote stoomturbine-eenheden. Tijdens het verslagjaar werden de mon tagebedrijven in Vlissingen en Breda samengevoegd tot het Rijn-Schelde Montagebedrijf N.V. In West-Europa is het aantal bestellingen van kernenergie centrales vergeleken met 1969 enigszins afgenomen. Anders was het in de Verenigde Staten, waar juist weer van een ople ving sprake was. Wat West- Europa betreft zijn de vooruit zichten echter gunstig. Opnieuw boekte het concern enkele op drachten voor reactorvaten. Ge durende het verslagjaar werd bij de RDM de nieuwe hal voor de bouw van reactorvaten ge opend. Dankzij het grote pakket orders voor kernenergiecompo nenten is deze moderne hal tot midden 1973 volledig bezet. Gasturbines worden in steeds toenemende mate voor energie voorziening toegepast. Onge veer de helft van de door Rijn- Schelde in 1970 afgeleverde eenheden was hiervoor be stemd. Onderhandelingen over de levering en installatie van twee geïntegreerde systemen van gasturbines en atoomtur- C

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 17