Eerste dokking van kangoeroeschip in ons grote dok 8 Primeur voor afdeling Reparatie De eerste dokking ter wereld van een kangoeroe-schip heeft eind april plaatsgevonden. Het was de afdeling Reparatie van W.F., die deze primeur in de wacht sleepte, toen zij de Noor se „Acadia Forest" (42.000 dwt) onder handen nam. Om te weten te komen, wat nu wel precies een kangoeroe-schip is, bracht een praatje met de heer J. H. ten Katen uitkomst. „De officiële benaming is lash- ship (lighter aboard ship). Dat wil zeggen, dat het schip bak ken aan boord neemt, die per duwboot over de binnenwateren zijn aangevoerd. De bakken (73 in getal!), die aan boord gaan, bergen meestal als lading kran tenpapier in zich. Het schip vaart tussen Rotterdam en New Orleans. Er is nog een tweede in de vaart en er zijn achttien van dit soort schepen in aan bouw." De Acadia Forest" in dok 8. Duidelijk zichtbaar is de bijzondere kraan. Gewicht De Acadia Forest" valt behalve door haar typische bouw op door haar lengte. Deze bedraagt 263 meter. Zij is uit dit oogpunt bekeken te vergelijken met een tanker van 100.000 dwt. De bak ken, die aan boord gaan wegen per stuk 500 ton, de lading inbe grepen. „Dat stelt dus hoge eisen aan de kraancapaciteit." De heer Ten Katen maakt een vergelijking met onze drijvende bok „Mammoet", die 200 ton kan heffen en de kraan aan boord, die een last van 2V2 X zo zwaar kan tillen. Bovendien moet de kraan snel kunnen laden en lossen. Dat vraagt ook om de nodige voorzieningen. Daarom moesten wij de be staande tandwielreductiekasten vervangen door grotere. Dat was het belangrijkste werk aan dit schip, maar tevens werd in dok 8 het bekende „knippen en scheren" uitgevoerd. En door de fitters werden twee zeer inge wikkelde hydraulische systemen gewijzigd. Deze schepen zullen steeds meer een vertrouwd beeld op de wereldzeeën worden. Om de „Acadia Forest" zo opti maal mogelijk te kunnen benut ten, worden ook de zijtanks voor lading gebruikt. Hierin vindt het vervoer van los gestort graan plaats. De Nederlandse benaming is nogal een plastische. Immers zo als een kangoeroe haar jongen in haar buidel neemt, neemt zo'n schip als het ware geladen (kleine) scheepjes aan boord. 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 22