mi\ó een warns- helm PREVENTJE len. Maar wat erger is, deze hoofdletsels zijn nog al eens zeer ernstig van aard. Alle redelijk mogelijke veilig heidsvoorzieningen zijn echter nog niet als een afdoende be scherming te beschouwen. Naar aanleiding van het voor gaande werd dan ook op ver schillende Groepscommissiever- gaderingen het dragen van de veiligheidshelm aan de orde gesteld en niet zonder resultaat. Verschillende mensen zijn dit nuttige hoofddeksel weer gaan dragen op de plaatsen die hier voor in aanmerking komen. Maar een groot aantal volgt dit voorbeeld nog niet. Wordt het zo langzamerhand geen tijd dat wij onze schroom of anti-helm gevoelens opzij zetten en de helm die plaats geven die hij verdient? Op ons hoofd Veiligheid op het bedrijf, is zekerheid voor 't gezin. A.P. Zuinig omgaan met meetgereedschappen. 1. Een stuk meetgereedschap is een instrument dat een aparte plaats inneemt onder de ge reedschappen en daarom niet thuis hoort onder hamers en vijlen op de werkbank. Laat het na gebruik niet zomaar ergens slingeren maar berg het op. Speciaal meetgereedschap dat zelden wordt gebruikt invetten met zuurvrije vaseline. 2. Nooit geweld gebruiken! Het meetgereedschap nooit over het werkstuk persen. Schroefmaten (de nieuwe naam voor mikro- meters; een mikrometer is een lengte eenheid n.l. één miljoen ste meter) niet te sterk aan draaien. Tegen stof en stoten beschermen en niet gebruiken aan draaiende machinedelen. 3. Let op slijtage! Ook het hardste staal is aan slijtage onderhevig. Slijtage geeft ech ter meetfouten. Elk meetinstru ment moet daarom van tijd tot tijd worden gecontroleerd. 4. Warmte, koude, vochtigheid, chemisch inwerkende substan ties zijn de vijanden van het meetgereedschap en maken het .onnauwkeurig. Niet op de ver warming leggen, niet onnodig lang in warme handen houden en niet op een natte werkbank of machine leggen. De juiste temperatuur is 20° C. (internationaal vastgelegd). 5. Behandel een meetinstru ment als een waardevolle viool of een duur foto-apparaat, men zal steeds vreugde aan hem en zijn werk beleven. Vrij vertaald uit Mahr catalogus. PUNT ÉÉN VEILIGHEID! U weet natuurlijk net zo goed als ik, dat een goede gezond heid een kostbaar goed is. Het is echter een broos bezit. Dit is in het recente verleden meer dan eens door een aantal ern stige ongevallen gebleken. Het bepaalt ons erbij dat wij alles moeten doen, alles wat in ons vermogen ligt, om ons bedrijf zo veilig mogelijk te maken. De meeste ongevallen ontstaan door: Het vallen van personen en voorwerpen. Door stoten en vallende voor werpen ontstaan in veel geval len hoofdletsels. Die hoofdlet sels maken ongeveer 10% uit van ons totaal aantal ongeval- 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 17