r „Tijgerhaai" bij R.D.M. te water gelaten M.S „Carcas" bij „de Schelde" overgedragen (66) Rader- Stoomboot „Zeeuw" RIJN-SCHELDE nieuws van de partners Uit de oude doos w. Eind mei werd bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij de onderzeeboot Tijgerhaai te water gelaten. Al eerder ging vorig jaar de Zwaardvis te water. Zij krijgen een bijzondere lan- ceerinrichting, zogenaamde ka tapultbuizen. Deze Nederlandse vinding maakt het mogelijk di verse soorten torpedo's van elke gewenste diepte te lanceren. Hoewel zij de vorm hebben van nucleair voortgestuwde onder zeeboten krijgen de Zwaardvis en Tijgerhaai een conventionele voortstuwing (diesel-electrisch). Deze zomer gaat de Zwaardvis haar proeftochten maken. De boten zijn ontworpen door de Koninklijke Marine. Zij krijgen één schroef om zeer geruisloos te kunnen varen. Een noodzaak, omdat zij worden ingezet bij de bestrijding van vijandelijke on derzeeërs. Ook moeten zij voor dit doel lang onder water kunnen blijven. Vandaar hun „druppel- vorm". Tijdens de officiële proeftocht in juni is het motorschip „Caracas" door de voorzitter van de direc tie van „de Schelde", de heer ir. J. Bout, aan de opdracht geefster overgedragen. Het schip werd gebouwd voor de Venezolaanse maatschappij Compania Anónima Venezolana de Navegación. De overdracht vond plaats in volle zee. Het is het tweede schip, dat de Vlissingse RS-partner voor de CA VN heeft gebouwd. Het werd reeds enkele uren na dit offi ciële gebeuren ingezet op zijn vaste lijndienst. (Bateau No. 2) Na de „Nederlander" bracht de Nederlandsche Stoomboot Maat schappij als tweede schip de „Zeeuw" in de vaart. De romp (Lengte 112'-0", Bresdte op spanten 15-10", Breedte op huid op waterlijn 16'-3" en over de raderkasten 29'-0", Holte in de zijden 9'-10" en Diepgang 3'-9", alles Rijnlandse voeten) werd uitbesteed aan W J. Hoo- gendijk te Capelle aan de IJssel. In het contract met deze werf werd onder meer overeengeko men, dat de aannemer geen be taling voor extra werkzaam heden kon vragen voor posten kleiner dan zeshonderd gulden; dat bij overschrijding van de leveringstermijn een boete van dertig gulden per dag moest worden betaald en werd in ar tikel 16 gesteld: „De aannemers zijn verpligt zoo dikwijls besteders zulks zullen goedvinden een behoorlijk digt rijtuig met paarden en voerman te zenden op zoodanige plaats als besteders zulks zullen goed vinden om hun naar de werf te doen rijden en weder te huis te brengen". De balansmachines van 50 pk waren de eerste door de N.S.M. zelf getekend, zij het met die van de „Nederlander" als voor beeld. Evenals de kanaalketel werden de machines bij John Cockerill gebouwd. De veilig heidskleppen van de ketel wer den echter door de N.S.M. in eigen werkplaats vervaardigd. 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 13