Baas Van der Hoek met „zijn" kraanrijdsters nachtploeg willen. De tijden lig gen bij ons ook wel gunstig". Kunnen we nu stellen, dat het tekort aan kraanrijdsters bij Wil- ton-Fijenoord is opgeheven? ,,Niet helemaal. We kunnen er nog gebruiken: mannen en vrou wen. Bij het aannemen van vrouwen vertellen we tevoren, wat er te wachten staat. We laten ook de werkomstandig heden zien. Niets wordt er mooier voorgespiegeld, eerder slechter. Je moet je open, eerlijk en rechtlijnig opstellen. Dat be vordert later in het werk een goede gang van zaken. De men sen weten, waar zij aan toe zijn. We gaan van deze gedachte uit: ze willen het werk van een man, dan krijgen ze de betaling van een man en dezelfde behan deling als een man. De mannen moeten dan ook niet het werk uit hun handen willen nemen, zoals de étiquettes eeuwen lang hebben voorgeschreven. De vrouw dient zich het werk even min uit handen te laten nemen door een man". Wat zijn de toekomstverwach tingen aangaande vrouwen op de WF-kranen? „Wanneer ik over negen jaar met pensioen ga, zijn de kranen bij WF volgens mij voor de helft met vrouwen bemand. Ik begrijp trouwens niet, dat we geen vrouwelijke lassers, draaiers of machine-personeel in dienst ne men. Dat zou best gaan. Je zou dan wel verplicht zijn een vrouw in te schakelen in verband met de begeleiding bij het installeren van toiletten, kleedruimten en dergelijke voor dames. Wij man nen zien bij zoiets altijd wel wat over het hoofd. Maar ik zeg altijd: kijk rond in het bedrijf of je soms beroepen tegenkomt, die door vrouwen uitgeoefend zouden kunnen worden. Meer vrouwen in het productieproces verhoogt onze welvaart". Op welke punten heeft de in schakeling van de vrouw in het productieproces een positieve invloed op onze welvaart? „Op allerlei gebied. Ik haal meestal het voorbeeld van de AOW aan. Er moet een bepaald bedrag door de werkende be volking voor de 65-jarigen en ouderen worden opgebracht. Je betaalt er elke periode voor. In dien er meer vrouwen produc tief werk doen, krijg je een grotere groep, die eenzelfde totaalbedrag moet opbrengen. Dat betekent: verlaging van de premie. Verlaag je de premie niet, dan kan er een hoger be drag aan de 65-plussers worden uitgekeerd. En dat is aantrek kelijk. Voorts int de staat meer aan belasting. Dat houdt in: meer armslag voor bijvoorbeeld sociale voorzieningen als onder wijs en recreatie". Zou dit invloed hebben op het aantal buitenlandse arbeids krachten? „Oh, een teer punt. Alles wat je in die richting zegt, wordt zo snel als discriminatie uitgelegd. Maar als je het gewoon nuchter bekijkt, zeg je: Een vrouw in de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 7