I Raderstoomboot „Zeeuw" bateau no. 2 Uit de oude doos lltorrfijeivoorrf (67) Vervolg Van 26 oktober t/m 10 novem ber 1824 werd met de rader stoomboot „Zeeuw" een tocht op de Rijn ondernomen om proefondervindelijk vast te stel len wat de mogelijkheden voor de stoomvaart op die levensader van West-Europa waren. Voor Roentgen werd deze tocht een groot succes en een grote steun in zijn pogingen de stoom vaart in te voeren. Het werd echter tevens een krachtsinspanning van de eerste orde, waarbij de kwaliteiten en mogelijkheden van romp en ma chine-installatie tot op het uiter ste op de proef werden gesteld. In een inferno van storm en regen, op een rivier die ten ge volge van uitzonderlijk slecht weer tot ver boven de normale waterstand was gestegen en waarvan de oevers waren over stroomd, stoomde de „Zeeuw" stroomopwaarts, zich vaak een weg banend door drijfhout en alle mogelijke rommel, welke door het water werd meege sleurd. De bunkervoorraad van Luikse kolen raakte op; met slechte Roerkolen en door weekt brandhout vervolgde de „Zeeuw" onverstoord haar weg. Het modderige water noopte tot herhaaldelijk schoonmaken van de ketel. Op plaatsen waar de stroom zo sterk was, dat de „Zeeuw" slechts met moeite nog enige voortgang wist te maken, liet Roentgen de planken van de schepraderen losschroeven en dichter bij de assen aanbren gen, bovendien nam hij maat- 13 G. K. Schrumpf Loodgieter-fitter 25 jaar A. J. v. d. Velde Pneum. metaalbew. 25 jaar A. W. Wolfs Hoofdbaas buitenbankw. 25 jaar D. Stedehouder Voorm. buitenbankw. Rep. 25 jaar C. de Wit El. monteur 25 jaar F. M. Zeilstra Voorman el. lasser 25 jaar

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 15