voor afdeling Nieuwbouw „pazargad" een jaar Nieuwe conserveerloods in dienst Rijn-Schelde Montagebedrijf kreeg miljoenenopdracht Ruim een jaar geleden verliet het grootste opslagschip voor ruwe olie onze werf. Het was de „Pa zargad", die gezamenlijk door Wilton-Fijenoord en de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij werd gebouwd. De „Pazar gad" werd naar de Perzische Golf gesleept, waar zij nu een jaar dienst doet. Op de foto is duidelijk te zien, dat het schip zeer diep in het water ligt. Op dek het helicoptërveldje en er achter de uitgebreide behande- lings- en ontzoutingsinstallatie voor de eerste reiniging van de uit acht productieputten afkom stige olie. De tankers, die de olie komen ophalen voor het vervoer meren aan een boei. Het Rijn-Schelde Montagebedrijf in Vlissingen kreeg een opdracht van 40.000.000,- in verband met de door Shell Nederland Chemie te bouwen chemische installatie in het Moerdijkgebied. Hiervan gaat een ethyleenfabriek deel uitmaken. Het Rijn-Schelde Montagebedrijf gaat met Spie- Batignolles uit Parijs apparatuur en pijpleidingen hiervoor mon teren. Voor het ontwerp van de ethyleenfabriek zorgt Stone and Webster Engineering Ltd. uit Londen, die ook de levering uit voert. De installatie zal midden 1973 in gebruik worden geno men. Naast de bestaande conserveer- loodsen van de afdeling Nieuw bouw - gelegen tussen de Las- loods en de hellingen - gonst het van de sloop- en bouwacti viteiten. Onze afdeling Bouwbe drijf werpt daar haar mankracht in de strijd om er een nieuwe loods te doen verrijzen. Deze zal in de toekomst de grit- straal- en conserveercapaciteit opvoeren. Hoogst waarschijnlijk zullen in december alle voorzie ningen zijn getroffen. Dan kan de loods haar (schuif-)deuren wagenwijd open doen voor de ontvangst van de eerste ter plekke te behandelen sectie. Daarvoor dienden echter eerder enige „obstakels" onder de slo pershamer te vallen. Het betrof het gebouwtje voor de branders en de boorders en het onder komen van de bikkers, alsmede hun magazijnruimte. Nieuwe ruimten werden voor deze men sen vrijgemaakt. VERPLAATST De magazijn- en kleedruimten voor het personeel van de firma Croon Co. werden tien meter opzij „geschoven". Het toen braak liggende terrein werd bouwrijp gemaakt door de zeer oude funderingen van de vroe gere timmerwinkel te verwijde ren en de grondslag met een halve meter te verhogen. Hier door ontstond een gelijk niveau met de Lasloods. De eendere hoogte vergemakkelijkt in de toekomst het vervoer van de secties vanuit de Lasloods naar de conserveerruimte. Om die reden werd ook het rui me wegdek tussen deze loodsen bestraat met tien centimeter ho ge zogenaamde zeskantzuilen. Het kleine plantsoentje viel ten offer aan het beoogde efficiën tere sectievervoer. Het gebouwtje krijgt een vloer oppervlakte van 600 vierkante meter. De pal hiernaast liggende conserveerloodsen hebben (om de gedachten enigszins te be palen) ieder een oppervlakte van 375 vierkante meter. De hoogte wordt dertien meter, de breedte twintig meter en de lengte 30,5 meter. De ingang wordt achttien meter breed en tien meter hoog. Deze afmetin gen leiden ertoe, dat men de grootste door ons te vervaardi gen secties in deze loods kan gritten of desgewenst: conser veren. In plaats van één grote sectie kan men natuurlijk twee of drie kleinere secties gelijk tijdig behandelen. TEMPO De uitbreiding van genoemde capaciteit maakt het mogelijk het tempo van dit soort werk zaamheden te verhogen. Het be tekent een welkome aanvulling in de afdeling Nieuwbouw, aan gezien momenteel ook secties op de overdekte hellingen en in het bouwdok worden vervaai- digd. Dit is noodzakelijk voor de Sea-Land opdracht en daar naast voor de bouw van de bei de Zweedse productcarriers, waarmee ook al een begin is gemaakt. De nieuwe gritstraal/conserveer- loods wordt een staalconstruc tie, die zowel in- als uitwendig een staalbekleding krijgt. De ruimten in de dubbele wanden is bestemd voor doorvoeringen, zoals elektriciteit, verwarming (conserveren geschiedt bij een bepaalde temperatuur), ventila tie en gecomprimeerde lucht. Er komt een stalen dak op de loods. Het plafond zal uit hard board bestaan. De ruimte ertus- 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 18