Bezoek Turkse medewerkers aan school in Poortugaal r.n (AtfWl Stil Ty R KJ PR EVENTJE 8Ï Discussie is de aangewezen weg om tot een beter begrip en inzicht te komen tussen mensen onderling. Van deze vuistregel zijn aan het eind van het afge lopen schooljaar de leerlingen van de Openbare Lagere School Valckesteyn in Poortugaal uitge gaan. Het hoofd van deze school - de heer J. H. A. Paulissen - zegt hierover: „Tijdens de klassedis cussie, die wij iedere week hou den, worden door de leerlingen allerhand actuele zaken aan de orde gesteld. Op straat en an dere plaatsen zijn de leerlingen gestuit op enkele vooroordelen betreffende de Turkse werk nemers van Wilton-Fijenoord, die in Poortugaal in het pension „Huize Ankara" wonen. Voor de leerlingen aanleiding genoeg om er dieper op in te gaan. Want, was de redenering: Hoe kun je eigenlijk oordelen over iets waar je niets van weet? ROLLENSPEL Besloten werd een twintigtal Turken voor een bezoek aan de school uit te nodigen. Maar eerst wijdde de heer Paulissen enige lessen aan Turkije. Hij sprak over de cultuur, de ge woonten, de religie enzovoort en bracht fotomateriaal ter tafel. Ook werd er in de klas een zo genaamd rollenspel gespeeld, een moderne manier om de leerlingen een vlotte spreek vaardigheid bij te brengen. Men ging van de gedachte uit, dat de Turkse cultuur en alles wat daarmee verbonden is, wel anders is dan de Nederlandse. Maar anders wil niet zeggen: beter of slechter. De klas maakte hierna tekenin gen om later als souvenir mee te geven aan de Turkse delega tie. Duidelijk sprak hieruit het thema: het in aanraking komen van twee culturen en verder sa mengaan van beide. Toen de delegatie voorts de school bezocht, werd er een film over Nederland vertoond, waarna de leerlingen brandende vragen afvuurden. ZINVOL Aan de orde kwamen onder meer het hoe en waarom van Turkse werknemers in Neder land, discriminatie hier, de posi tie van de vrouw in Turkije en zovoort. De heer Paulissen: „Dit drie kwartier durende gesprek was zinvol en echt geen be leefdheidsfrase, maar eerder een kritisch afwegen van de minnen en de plussen, die aan het samengaan van deze twee culturen verbonden zijn. We ho pen hiermee enige vooroordelen te hebben kunnen afzwakken". PUNT ÉÉN VEILIGHEID! U weet natuurlijk net zo goed als ik, dat een goede gezond heid een kostbaar goed is. Het is echter een broos bezit. Dit is in het recente verleden meer dan eens door een aantal ern stige ongevallen gebleken. Het bepaalt ons erbij dat wij alles moeten doen, alles wat in ons vermogen ligt, om ons bedrijf zo veilig mogelijk te maken. De meeste ongevallen ontstaan door: Het vallen van personen en voorwerpen. Door stoten en vallende voor werpen ontstaan in veel geval len hoofdletsels. Die hoofdlet- 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 20