Stapelloop eerste voorschip verliep vlekkeloos Container-schepen voor Sea-Land Service Onze sleepboten vangen het schip op De tewaterlating van het eerste der drie voorschepen, die wij in Rijn-Schelde verband bouwen voor de drie Sea-Land container schepen, is in de prille ochtend uren van donderdag 9 septem ber jl. zonder meer vlekkeloos verlopen. Het gebeuren was grandioos en vergde slechts een korte spanne tijds. Na afloop heerste er dan ook een duidelijk enthousiasme bij iedereen. En niet alleen bij de mensen van onze afdeling Nieuwbouw, maar ook bij die van de R.D.M. en de vertegen woordigers van de rederij en het classificatiebureau. Uniek Het was een vrij unieke gebeur tenis: de stapelloop van een half schip. Factoren, die bij een te waterlating moeilijkheden kun nen doen rijzen, zijn legio. Zeker wanneer de omstandigheden van het gewone afwijken. Dan vragen veie aspecten de aandacht. Of de voorgenomen procedure vei lig is, dient zorgvuldig te worden bekeken. Die kost het nodige denk- en rekenwerk. Natuurlijk was al in een vroeg stadium vastgesteld, dat tewater- laten van een half schip mogelijk zou zijn. En wel: zonder risico van dompen op het eind van de helling. Dat dompen kan gebeur en, wanneer een groot deel van de lengte van het schip niet meer door de helling wordt onder steund, maar ook nog niet vol doende drijfvermogen in het water ondervindt. Definitief Tezamen met de constatering, dat in vrijdrijvende toestand, na de tewaterlating, de stabiliteit voldoende zou zijn, bood dit een uitgangspunt voor de definitieve aanpak. Het belangrijkse probleem was de grootte van de ondersteu- ningsdrukken, die op het eind van de helling zouden werken en in gelijke mate op het schip. Een kwestie, die eveneens sa menhing met de op een gegeven ogenblik nog door de helling ondersteunde lengte en de dan reeds aanwezige waterverplaat sing. Voor de situatie, waarvan aanvankelijk werd uitgegaan, bleken deze drukken te hoog voor het schip en de helling. Oplossingen Men moest kiezen uit diverse op lossingen. Het uitgaan van een extra hoge waterstand kwam niet in aanmerking. Op papier was dit een zeer eenvoudige oplossing. Maar het betekende het nemen van een ontoelaatbaar risico. Bij de Nieuwbouw zeggen ze: "Je kunt moeder natuur nu eenmaal niet onder de kin kietelen". Immers, het kan gebeuren, dat een springtij door bijvoorbeeld een sterke Oostenwind niet vol doende tot ontwikkeling komt. Men zou dan mogelijk nog zeer lang op een volgend gunstig ge tij moeten wachten. De helling verlengen zou een zeer kostbare aangelegenheid zijn. Bovendien zou dat in open baar vaarwater gebeuren, waar door die verlenging later weer ongedaan gemaakt zou moeten worden. Terwijl zich daar ook nog onze proefstoomplaats be vindt. Eveneens zou het te duur zijn geweest om in de dubbele bo dem van het schip versterkingen aan te brengen of het met hei palen versterken van de helling. Economisch Maar er was een economischer oplossing. Het schip werd ge woon op 25 cm lagere stapel ingen gebouwd. Dat kwam over een met het verlengen van de helling met vijf meter. Genoeg om de druk tot redelijke propor ties terug te brengen. Op een ander punt ging men ook nog anders te werk. Bij onze te- 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 3