Officiële mededelingen waterlatingen is het gebruikelijk de peuren a-symmetrisch aan te brengen. Hierdoor giert het schip opzij weg. Dit omzwaaien is van belang om het vaartuig op vol doende afstand uit de overwal te houden. Het blijft dan eveneens uit het tracé van de Benelux-tun nel. De peuren hebben een rem mende werking. Het zijn ketting- bossen, die over de bodem van de rivier slepen. Bevestiging met het schip vindt plaats door mid del van een ketting en peur- draad. Rechtuit Echter, nu liet men het schip rechtuit lopen. Dit onder andere in verband met de koersstabili- teit. Bij een half schip van deze vorm is het niet mogelijk te voorspellen hoe het zich zal gaan gedragen, zonder het nemen van kostbare model- proeven. Om voldoende remwerking te hebben, werd gebruik gemaakt van "droge" peuren. De ketting- bossen lagen nu op de helling, waar zij tijdens de stapelloop al remkracht begonnen uit te oefenen, alvorens hun tocht over de rivierbodem voort te zetten. Een voordeel van deze methode was ook, dat de remkracht zich geleidelijk ontwikkelde. Dorpel Tijdens dit gebeuren mochten vanzelfsprekend de peuren de dorpel aan het eind van de hel ling niet beschadigen. Daarom werd deze met cement afge schuind. De toeschouwers heb ben op het vroege tijdstip van de stapelloop kunnen zien, dat de tevoren vastgelegde theorie vol komen in overeenstemming was met de praktijk. Voor het vele gemaakte reken werk was onze grote computer een welkom hulpmiddel.Zij be spaarde de betrokken mede werkers een groot aantal uren taai rekenwerk. Dat de tewaterlating zo perfect is verlopen, vervult iedereen bij WF wel met een beetje trots REORGANISATIE De huidige technische en eco nomische ontwikkeling maakt het gewenst om de organisatie structuur van onze hoofdafde lingen, nog meer dan voorheen te richten op de produktie en diensten die zij verrichten. In dit verband kan ook worden genoemd de nauwere samen werking tussen de Algemene Werktuigbouw Afdelingen van Wilton-Fijenoord en de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij, die - zoals bekend - thans wordt voorbereid. Een andere wijziging behelst de overheveling van de afdelingen Machinefabriek Reparatie, Fitte- rij, Koperslagerij en Verzinkerij van de Algemene Werktuigbouw naar de Reparatie. In feite werken deze afdelingen reeds jaren in hoofdzaak voor „de werf" en het lijkt thans juist deze ook organisatorisch en qua verantwoordelijkheidsstel ling onder de hoofdafdeling Re paratie te brengen, zulks met Belangstelling in de vroege morgen ingang van 1 september 1971. De interne organisatie van de genoemde afdelingen blijft on gewijzigd. Ook op het gebied van arbeids voorwaarden, onderhoud van het machinepark, gebruik van gereedschappen e.d. zullen de bestaande afspraken en regels gehandhaafd blijven. CURSUSSEN De afdeling Vorming en Oplei ding zal voor een beperkt aan tal cursisten evenals de vorige jaren, voor het komende studie seizoen een aantal cursussen organiseren. Het betreft de cur sussen: Uitgebreid Bemetel-Diploma een avondcursus voor die jeug dige werknemers, die dit jaar het Uitgebreid Wilton-Fijenoord- Diploma hebben behaald. Bemetel-Meet-Diploma een 20 weken durende avond cursus voor machine-bankwer kers, kotteraars, draaiers en frezers, in de behandeling van en het meten met standaard- meetgereedschappen. Voortgezette Bemetel Opleiding deze 2-jarige opleiding, die deels op 2 avonden per week wordt gegeven te Rotterdam en deels wordt verwerkt op het be drijf, is bestemd voor jeugdige werknemers in het bezit van het Bemetel-Diploma A en het Uit gebreid Bemetel-Diploma. Al naar gelang de vooropleiding zal bekeken worden of de cur sus „Bankwerken en Montage", „Constructie en Apparaten bouw" of „Machinaal Verspa nen" gevolgd kan worden. Bemetel Sectiebouw en Afschrij ven in de Scheepsbouw een 1-jarige avondcursus, die is afgestemd op het afzonderlijk 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1971 | | pagina 4